Чому гудуть водопровідні труби і як виправити проблему?

Чому гудуть водопровідні труби?

Мешканці багатоквартирних будинків часто стикаються з таким неприємним явищем, як гудіння водопровідних труб у ванній кімнаті. Причому відчувають цей акустичний шум жителі квартир по всьому стояку, а іноді і по всьому будинку. Звідки він йде, по яких причинах він з’являється, і чи існують методи боротьби з ним? За теорією існує безліч пояснень, чому гудуть труби у ванній кімнаті. На практиці ж, існує переважно чотири основні причини, що викликають гудіння труб. І ці причини можна усунути. Про це і поговоримо нижче.

Причини гудіння труб

Найпоширенішими причинами дратівного деренчання труб є:

  1. Неякісний ремонт. Виникнення гулу в трубах може бути пов’язане з їх нещільним з’єднанням або непрофесійним монтажем.
  2. Надмірний тиск у водопровідній мережі. Ця причина ймовірна, коли в крані занадто великий напір води і при її перекриванні шум посилюється. Така проблема пов’язана, як правило, зі складними ремонтними роботами на водопровідній трасі та її усуненням повинна зайнятися організація, що надає послуги водопостачання.
  3. Зменшення внутрішнього діаметра водопроводу (так званий «інфаркт» труб). Це відбувається в будинках, де тривалий час не проводився капітальний ремонт інженерних систем. Труби з часом заростають зі середини солями і іржею, що зменшує їх діаметр. Тиск ж води залишається на колишньому рівні, що і є причиною деренчання труб. У цьому випадку рекомендується замінити металеві труби на пластикові.
  4. Несправності сантехніки. Гул водопровідної труби може бути викликаний пошкодженими кранами, змішувачами (зношені прокладки, кран-букси, що вийшли з ладу, тощо). Причому, неприємні звуки чути у всіх квартирах, а не тільки в тій, де є неполадки. А щоб виявити проблему, потрібно відключати по черзі ввідні крани в кожній квартирі.

А тепер пропонуємо вам зупинитися на кожному пункті детальніше.

Причина 1 – Неякісно проведений ремонт водопровідної системи

Якщо гудіння в кранах повторюється по декілька разів на день, можна припустити, що хтось із сусідів проводив у себе в квартирі ремонт водопровідної системи. Не виключено, що слюсарі-сантехніки з обслуговуючої організації міняли якісь елементи водопроводу в підвалі і нещільно з’єднали труби. Усунути гудіння в цьому випадку не складе великих труднощів. Погано закріплені труби фіксуються і усуваються всі недоліки монтажу.

Причиною гулу може бути також близьке розташування труб однієї до однієї. Вода, що проходить по ним, створює вібрацію, що веде до взаємного зіткнення труб. Таку проблему можна вирішити, обертаючи кожну трубу піноізоляцією.

Неякісно проведений ремонт у водопровідній системі - нещільне з'єднання, неправильний монтаж труб, занадто близьке їх розташування однієї до однієї, може бути причиною деренчання трубопроводу в квартирі

Неякісно проведений ремонт у водопровідній системі – нещільне з’єднання, неправильний монтаж труб, занадто близьке їх розташування однієї до однієї, може бути причиною деренчання трубопроводу в квартирі

Причина 2 – Надлишковий тиск у водопровідній системі

Його можна визначити по напорі води. Якщо швидко відкрити кран, труби починають гудіти. Надмірний тиск у водопроводі може привести до розриву з’єднань труб і розгерметизації системи.

Щоб зменшити навантаження і усунути гул, слід встановити на місці з’єднання труби з краном спеціальну повітряну камеру – вона буде приймати на себе надлишковий тиск. Камеру можна виготовити самостійно, використовуючи додаткову секцію труби, або скористатися глушником для труб заводського виробництва. Після установки глушника труби менше будуть відчувати навантаження і прослужать довше.

Іноді для вирішення такого питання, краще залучати постачальника послуг водопостачання. Якщо у водопровідну систему вода надходить під занадто великим тиском, з істотною домішкою повітря – гудіння труб не вдасться усунути самостійно, знадобиться допомога фахівців. Нормою тиску води в системі є напір у змішувачі рівний 2 атмосферам. У цьому випадку з крана буде йти нормальна подача води. Крім того повноцінно працюватиме пральна і посудомийна машини. Однак граничною межею є величина у 6 атмосфер.

Глушник приймає на себе надлишок тиску у водопроводі, усуваючи гул в трубі і продовжуючи термін її служби

Глушник приймає на себе надлишок тиску у водопроводі, усуваючи гул у трубі і продовжуючи термін її служби

Причина 3 – Стався, так званий, «інфаркт» труби

Зменшення діаметра труб з причини засмічення веде до того, що утворюється реактивний потік рідини, який, в свою чергу, створює дрібні вібрації і відповідний шум. А шум, як відомо, передається дуже добре по трубах.

Як діагностувати засмічення водопровідних труб? Для цього потрібно від’єднати змішувач від труби і визначити її стан. Бруд, що накопичився на стінках, і є основний показник заростання труб. Найчастіше бруд, що міститься у водопровідній воді, відкладається саме на кінцях трубопроводу і їх можна спробувати почистити.

Проблема засмічення кінцевих ділянок водопроводу характерна не тільки для металевих труб, вона притаманна також пластиковим і поліпропіленовим трубах. Діаметр шлангів змішувача відрізняється від діаметра самої труби і це сприяє скупченню бруду на цих ділянках.

Засмічення можна усунути, застосовуючи гідравлічну або пневматичну промивку, а також механічне прочищення. Промивка – це пропускання по водопроводу сильного безперервного потоку води. Для цього використовують електричні або циркуляційні насоси. Так можна промити тільки засори з легких частинок в трубах з високою швидкістю проходження води.

Але такий спосіб неефективний для труб з великим діаметром, в яких вода протікає повільно, оскільки важкі часточки все одно будуть осідати на стінках. Прочищення роблять на окремих ділянках труби. Воду відключають і спускають з проблемної ділянки. Трубу від’єднують, прочищають товстим дротом, а для кращого ефекту можна прикріпити до неї йоржик.

Якщо труба не очищується жодним із зазначених способів, засмічений шматок вирізається і замінюється новим.

А щоб виключити додаткові шуми через ненадійне кріплення, труби потрібно прикріпити щільно до будівельних конструкцій, використовуючи гумові прокладки.

При тривалій відсутності ремонту інженерних комунікацій бруд (іржа, солі) осідає на внутрішніх стінках труб, зменшуючи їх діаметр.

При тривалій відсутності ремонту інженерних комунікацій бруд (іржа, солі) осідає на внутрішніх стінках труб, зменшуючи їх діаметр.

Причина 4 – Несправності сантехніки

Найпростіше вирішення питання деренчання труб в квартирі полягає іноді у водорозбірній арматурі. Якщо причина гулу криється в несправному змішувачі (при відкритті крана труба починає вібрувати), або у відсікаючому вентилі, проблему можна вирішити самостійно, відключивши воду по стояку і провівши нескладний ремонт.

Все, що потрібно зробити для усунення гулу в трубах в цьому випадку – це зняти кран буксу і розібратися з прокладкою на кінці штока. Вона або вільно бовтається на ньому, або її краї мають загострену конусну форму. У першому випадку прокладку, яка вже відслужила своє, слід замінити, а в другому – просто підрізати її краї ножицями. Збираємо на місце кран-буксу і перевіряємо. Якщо все зроблено правильно, шум повинен зникнути.

Ці неполадки можуть трапитися тільки зі змішувачами старого зразка, які оснащені вентильними кран-буксами. У сучасних джойстикових змішувачах і кульових кранах прокладки, що перекривають струм води, відсутні, тому вони в принципі не можуть бути причиною шуму в трубах.

Причиною гулу у водопровідних трубах може стати і невелика несправність у змішувачі - зносилася прокладка на кран-буксі старого зразка.

Причиною гулу у водопровідних трубах може стати і невелика несправність у змішувачі – зносилася прокладка на кран-буксі старого зразка.

Отже, ми розглянули найпоширеніші причини гудіння труб у квартирі і методи їх усунення. Можливо, тепер ви зможете самостійно, без допомоги сантехніка, якнайшвидше усунути неприємний шум, який лунає з ванної кімнати, для того щоб не піддавати негативному впливу не тільки систему водопостачання, а й власну нервову систему.

А на додачу – послухайте, як можуть гудіти водопровідні труби у ванній кімнаті:


Сподобалась наша стаття? Поділись із друзями, підтримай проект:


Ще більше цікавих статей:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар