Молоді та досвідчені господині нерідко задаються питанням, як очистити чавунну ванну в залежності від її стану. Реклама побутової хімії малює щасливу картину простоти процесу – швидко, результативно, та ще й без усяких зусиль. Але це далеко не так, як розказує реклама. Чому ж насправді не відбувається довгоочікуване чудо при використанні відомих засобів, а чому часом виходить і зворотний ефект? У цій статті спробуємо дізнатись чим очистити чавунну ванну, використовуючи як професійні засоби, так і народні методи.
Знос емалевого покриття
Розгадка криється в технології виробництва. Чавун – міцний матеріал, але його емалеве покриття досить вразливе в процесі експлуатації. Строк служби сантехнічного обладнання і його зовнішній вигляд якраз і визначає якісне, заводське нанесення емалі в два шари:
- Перший (ґрунтовий, основний): забезпечує надійне зчеплення з металом;
- Другий (склоподібний): надає виробу глянець та білизну. Захищає основний шар від пошкоджень.
Верхнє покриття піддається змінам. Причому не завжди цей процес займає роки. Часом кілька місяців і навіть тижнів можуть зіпсувати первісний вигляд ванни.
Якщо немає заводського браку, то причини зносу емалевого покриття ванни можуть бути наступні:
- Агресивна дія чистячих засобів;
- Механічне порушення цілісності емалі: надколи і тріщини;
- Вплив хімічних домішок у воді;
- Вміст солей цирконію у складі емалі негативно відбивається на її структурі, викликаючи пористість і рихлість.
Причини важких забруднень поверхні
Найскладніші з них:
- Іржа. Причина її утворення зношеність труб водопроводу і високий вміст заліза у воді;
- Подтікання та жовті плями. Поява їх обумовлена хімічним складом води з домішками марганцю та заліза;
- Вапняний наліт. Підвищений вміст магнію і кальцію у воді (рівень її жорсткості) пояснює його появу.
Існують засоби універсального дії, але багато з них направлені на вирішення лише однієї проблеми. Це у першу чергу відноситься до готових порошків та різноманітних гелів, і також стосується домашніх способів очищення ванни. Не варто розраховувати на позбавлення від іржі, якщо на етиці порошку не міститься про це інформації.
Правила догляду за чавунною ванною
Варто запам’ятати одне правило – Якщо сантехніка нова, то простіше проводити нескладні процедури постійно, ніж у майбутньому шукати найкращий спосіб очищення. Головне не запускати ситуацію. Щоденний, своєчасний догляд за чавунною ванною позбавить від багатьох проблем, додаткових витрат і заощадить час на більш приємні справи.
Максимально довго зберегти білосніжний вигляд вашої ванни, можна дотримуючись нескладних правил:
- Віддавайте перевагу м’яким губкам і щіткам з неметалевим ворсом. Жорсткий ворс, пошкоджуючи поверхню, утворює подряпини, в яких накопичується бруд.
- М’якою ганчіркою видаляйте мильні розводи і залишки зубної пасти після кожної гігієнічної процедури.
- Водні бризки на поверхні витирайте кожен раз насухо.
- Металевим предметам не місце на краю ванної, оскільки піддаючись впливу вологи, вони сприяють утворенню іржі.
- Мийте ванну рідким милом один раз в три – чотири дні. Якщо забруднення не піддаються, використовуйте господарське мило.
- Приділіть увагу вентиляції. Встановіть примусовий варіант. Залишайте двері ванної кімнати відкритими, для припливу свіжого повітря і позбавлення приміщення від вологи.
- Слідкуйте за станом сантехніки, щоб вчасно ліквідувати протікання і запобігати згубному впливу постійної вологості на поверхню чавунної ванни.
Процедура механічного очищення
- Підтримка чавунної ванни в чистоті вимагає докладання фізичної сили, тому потрібно бути готовим до інтенсивної роботи.
- Визначившись із засобами для чищення чавунної ванни, змочіть її водою і нанесіть засіб для чищення рівномірно по поверхні.
- Використовуйте гумові рукавички. Необхідний проміжок часу впливу активних речовин визначається за ступенем забруднення.
- Пройдіться капроновою мочалкою або щіткою по стінках купелі. Потім змийте, використовуючи душ.
Побутова хімія з магазину
Якщо час втрачено, або при покупці нової квартири вам у спадок дісталася ванна не в кращому стані, то слід застосовувати спеціальні чистячі склади. Щоб не погіршити стан емалі, поставтеся уважно до майбутньої покупки.
Ні в якому разі склад не повинен містити:
- Абразивних речовин, які можуть завдати пошкодження блискучому верхнього шару.
- Агресивних кислот. Засоби, що містять щавлеву, сульфамінову або лимонну кислотоу застосовуються лише локально в місцях утворення іржі. В іншому випадку сантехніка втратить свій блиск, з’являться тріщини, а потім і іржа;
- Хлору. Якщо тільки мова не йде про боротьбу з цвіллю, для якої підходять радикальні заходи.
Чим же тоді користуватися?
Вибір безпечної хімії
Щоб зрозуміти, чим чистити чавунну ванну з арсеналу побутової хімії, уважно вивчіть всі написи на етикетках. Багато корисної інформації написано дрібним шрифтом. Наприклад, на упаковці популярного порошку «Комет» є вказівка про невикористання на зношених, подряпаних і шорстких поверхнях.
Що дійсно має входити до складу для чищення, так це поверхнево-активні речовини (ПАР) та бактерицидні добавки. Наявність барвників та ароматизаторів не вплине на здоров’я і не зашкодить емаль.
Використовуючи засіб перший раз, нанесіть його на невелику ділянку, і тільки витримавши певний час, переконавшись, що він не шкодить емалі чавунної ванни, використовуйте його повністю.
На відміну від порошків, креми і гелі безпечного складу можна використовувати хоч кожен день. Їх в’язка основа пом’якшує тертя.
Народні методи чищення чавунної ванни
Якщо закінчився улюблений гель, або господиня страждає від алергії на синтетичні засоби, корисно буде знати, як очистити чавунну ванну в домашніх умовах. Рецептів таких засобів безліч, і виходячи з досвіду, вибирається найкращий. Найбільш популярні наступні:
Харчова сода. Висушивши ванну, нанесіть на губку звичайну харчову соду і круговими рухами обробіть поверхню. Це доступний, економний варіант, що не завдає шкоди емалі.
Лимонна кислота. Одягнувши рукавички, розчиніть пакет лимонної кислоти в одній склянці води. Рясно нанесіть розчин, використовуючи губку, і витримайте 25 хвилин. Після такої процедури, старі розводи легко видаляються простою губкою.
Оцет. Щоб очистити вапняний наліт, трохи нагрійте оцтовий розчин і, намочивши ганчір’я, розкладіть на уражені області. Не забудьте ретельно змити оцет після хімічної реакції.
Увага! Одночасне використання соди і оцту рекомендовано тільки при сильних забрудненнях. Не використовуйте цей метод постійно через занадто агресивний вплив на емалеве покриття.
Як очистити ванну від іржі
Вапняний наліт і поява жовтизни рано чи пізно спровокує утворення іржі. Пропонуємо кілька дієвих і перевірених рецептів як очистити чавунну ванну від іржі за допомогою підручних засобів:
Суміш кухонної солі і скипидару. Суміш з 100 грам солі і 35 мл скипидару допоможе позбутися від іржі.
Нашатир з перекисом водню. В чистій, сухій тарі літрової ємності змішати нашатирний спирт (100 грам), тонкою цівкою додаючи перекис водню (50 грам). Збовтавши розчин, нанести його на чисту губку та обробити необхідні місця. Почекати 15 хвилин і змити проточною водою;
Винний оцет і кухонна сіль. У скляному посуді змішати 100 мл оцту і дві столові ложки солі. Нагріти до 65 градусів в мікрохвильовій печі. Змочивши м’яку тканину і використовуючи в обов’язковому порядку гумові рукавички, протерти плями іржі. Змити водою, почекавши близько 20 хвилин.
Відбілення чавунної ванни
Безумовно, зовнішній вигляд ванни повинен викликати тільки приємні емоції. Як домогтися цього від ванни, яка вже втратила свій привабливий білий колір? Якщо господиня замислювалася, хоч раз, як відбілити стару чавунну ванну, то наступна інформація розповість про практичні та недорогі методи відбілювання чавунної ванни.
Наповнивши ванну до самого верху теплою водою, додайте 100 мл білизни. І перемішавши, залиште години на три, а краще на всю ніч. По закінченню контрольного часу злийте воду і промийте ванну з душу.
Більш складний склад відбілюючого засобу підійде для вирішення застарілих проблем:
- Підготуйте розчин нашатирю і перекису водню у пропорції один до одного;
- Приготований склад розітріть по ванній губкою, просоченою лимонним соком;
- Протріть особливо забруднені поверхні розчином з оцту і солі. Залиште ванну в такому стані на 40 хвилин;
- Потім налийте води і додайте в неї півлітра оцту і залиште приблизно на 20 хвилин;
- Останню дію можна повторити необхідну кількість разів.
Наведені поради не є єдино вірними, можливі інші поєднання активних речовин.
Але застосовуючи будь-який з обраних вами способів, не забувайте про захист шкіри рук та органів дихання. А також перевіряйте склад на окремій ділянці ванни для з’ясування негативного впливу на емаль.
Складне питання: полірувати чи ні?
Деколи, дивлячись на шорстку і матову поверхню, приходить на думку такий радикальний захід, як полірування чавунної ванни.
Варіант цей складний, і може більше нашкодити сантехніці через незнання власника про особливості його проведення, чим допомогти повернути первісний вигляд.
Зважившись на цю процедуру, придбайте якусь надм’яку абразивну автополіроль і рулон білих ганчірок. Ніяких інструментів, тільки ручна і копітка праця. Запасіться вільним часом від 5 до 30 годин! І перед початком подумайте, чи в змозі ви завершити розпочате.
Підсумовуючи викладене, можна зробити висновок, що лише дбайливе ставлення і правильно підібрані засоби для щоденного догляду за чавунною ванною дозволять насолоджуватися водними процедурами в такій ванні довгі роки.