Декоративні екрани для ванної: які бувають і як зробити своїми руками

Декоративні екрани для ванної своїми руками

Відмінним способом приховати всі сантехнічні комунікації та надати приміщенню ванної кімнати завершеності є установка під ванну декоративного екрану. Екрани для ванної кімнати – це такі технічні пристосування, що являють собою декоративний корпус, що встановлюється під ванну і приховує, а іноді ще й упорядковує все те, що під нею знаходиться. А для того, щоб такий екран ідеально вписався в інтер’єр ванної кімнати і ви зекономили при цьому гроші, можна зробити його самостійно. Тому, у цій статті ми поговоримо саме про екрани для ванної, які вони бувають, з якого матеріалу виготовляються, а також як можна зробити екран для ванної своїми руками.

Сучасні будівельні ринки і магазини сантехніки нарівні з предметами сантехнічного призначення пропонують також широкий асортимент екранів для ванн найбільш поширених розмірів та найрізноманітніших забарвлень. Найчастіше вони виготовляються з пластикових панелей.

Однак у більшості своїй ці екрани призначені для ванн довжиною 180, 170 або 150 см – тобто для ванн стандартних розмірів і форм; якщо ж у вас вдома встановлена ванна незвичайної форми, навіть кутова, або виготовлена на замовлення, то підібрати готовий екран для неї – завдання не з легких.

Втім, не варто зневірятися, адже зібрати і змонтувати такий екран для ванни своїми руками – справа зовсім нескладна, яка не займе багато часу, до того ж, вибравши і купивши матеріали для його виготовлення за своїм смаком, ви зможете ще й трохи заощадити.

Отже, спеціально для вас, ми підготували короткий огляд про те, як самостійно зробити екран для ванної, які матеріали для цього використовувати і які можливі труднощі вас можуть очікувати в процесі його виготовлення та встановлення.

Який матеріал для екрану під ванну  вибрати?

Найлегшими у виготовленні і популярними екранами вважаються пластикові, які не бояться вологості і достатньо довговічні. Такий екран може бути обклеєний спеціальною плівкою або зроблений з різнобарвного пластику, у відповідності до інтер’єру ванної кімнати.

Далі за популярністю йде екран з МДФ-панелей. Але необхідно враховувати те, що такі панелі бояться вологості. З цієї причини їх слід обов’язково обробляти перед установкою спеціальним розчином.

Ті, хто не збираються використовувати простір під ванною як сховок, можуть встановити собі гіпсокартонні екрани, які повинні бути забезпечені дверцятами для того, щоб у вас у разі потреби був доступ для сантехнічного обладнання.

Форма екрану для ванної

Зазвичай екрани, які встановлюються під ванну, з урахуванням форми самої ванни і особливостей приміщення, роблять прямокутними. Винятком можуть бути тільки екрани, призначені для кутових ванн, які мають вигнуту конструкцію.

Залежно від того, з якого матеріалу виготовлений екран для ванни, його можна вдосконалити або додати йому деякі особливості.

Приміром, гіпсокартонні або цегляні екрани можуть мати невеликі ніші для ніг, які потрібні для того, щоб ноги не впиралися в стіну. Така ніша може бути як похилою, так і прямою. Ще екрани можуть відрізнятися за способом відкривання – розпашні або розсувні. Другий варіант є кращим, так як в цьому випадку вам не знадобиться додаткове місце для дверцят.

Ще екрани можуть відрізнятися за способом відкривання - розпашні або розсувні.

Ще екрани можуть відрізнятися за способом відкривання – розпашні або розсувні.

Несучий каркас під екран ванної

Для кожного екрану потрібно споруджувати спеціальний каркас, на який потім необхідно кріпити самі панелі. Каркас можна виготовити з алюмінієвого або дерев’яного профілю, що має параметри 40х40, 30х30, 25х25.

Процес спорудження каркасу виглядає наступним чином:

  • Накресліть на стіні вертикальну лінію, що стикується з кутом ванни.
  • Намалюйте ще одну лінію, чітко паралельну першій, яка буде віддалена від неї на 2.5 см. Першу лінію можна стирати.
  • За допомогою виска, визначте точку на підлозі зі сторони вільного кута ванної.
  • Під бортиком ванної намалюйте квадрат з розміром сторін 2.5 см. Такий розмір необхідний джля створення певного запасу на товщину панелей та плитки.
  • З’єднайте квадрат з лініями, намальованими раніше на стінах. З’єднувати потрібні зі сторони протилежного кута квадрата точці, позначеної виском.
  • Підготуйте бруски товщиною 40 на 40 мм. Або металевий профіль, і з наступними розмірами:
  • Для вертикальних частин каркасу потрібно 4 бруски довжиною рівних відстані від підлоги до поверхні бортика ванної.
  • Для горизонтальних частин каркасу будуть необхідні 2 бруски довжиною рівних довжині лінії, що проведена вздовж короткої сторони ванної і ще 2 бруска довжиною рівних довжині лінії, що проведена вздовж довгої сторони ванної.
  • З підготовлених брусів чи профілю зберіть 2 рами – довгу та коротку.
  • Просвердліть отвори у стіні та у рамах, у місцях кріплення рам до стіни.
  • За допомогою дюбелів та шурупів закріпіть рами на стіні.
  • З’єднайте обидві рами між собою, за допомогою шурупів.

Порада! Для більш надійного кріплення бажано закріпити рами ще до підлоги.

Процес виготовлення несучого каркасу під екран ванної

Процес виготовлення несучого каркасу під екран ванної

Екран для ванної з цегляної кладки

Досить оригінальним і в той же час стильним рішенням може стати цегляний екран для ванної, який потім буде оброблений декоративною штукатуркою або кахельною плиткою. Такий екран може бути легко зроблений самостійно.

  • Починаючи роботу, потрібно розмітити майбутній екран таким чином, щоб кромка ванни виявилася врівень з його стінкою.
  • Також слід зробити вертикальну розмітку і на протилежній стіні. При укладанні цегли ця розмітка буде орієнтиром. Кладку рекомендується робити на цементно-піщаному розчині в ¼ або ½ цегли.
  • При бажанні можна зробити в екрані спеціальну нішу для ніг і обов’язково спорудити невеликі дверцята, щоб був доступ до сантехнічних комунікацій і зливу. Такі дверцята можна виготовити власноруч із пластикових панелей або придбати в магазині вже готові.
Екран для ванної з цегляної кладки

Екран для ванної з цегляної кладки

Екран для ванної, виготовлений з пластикової вагонки

Даний екран є найдешевшим, до того ж він дуже легкий у виготовленні і монтажі. Пластику не потрібна ніяка додаткова обробка, так що ви зможете користуватися ванною відразу ж після установки. При необхідності таку конструкцію можна легко розібрати для того, щоб відкрити доступ до простору під ванною.

  • Перед тим, як починати монтаж, слід запастися усіма необхідними матеріалами: крім самих панелей вам знадобиться ще стартовий профіль, який потрібно буде закріпити по всьому периметру екрана.
  • Для того щоб з часом пластик не втратив форму і не прогнувся, необхідно зміцнити каркас додатковим профілем, встановленим посередині конструкції.
  • Монтаж слід починати з приклеювання нижньої частини профілю до підлоги за допомогою герметика.
  • Потім необхідно будівельним ножем розрізати смуги вагонки і вставити їх в стартовий профіль.
  • Необхідно тільки заздалегідь прорізати отвір в тому місці, де будуть розташовуватися дверцята.
Екран для ванної, виготовлений з пластикової вагонки

Екран для ванної, виготовлений з пластикової вагонки

Обшивка екрану для ванної гіпсокартоном

Для виготовлення такого екрану слід використовувати спеціальний гіпсокартон, який призначений для приміщень з підвищеним рівнем вологості.

Одним з головних плюсів екрану з гіпсокартону є те, що його можна спорудити у вигляді ніші з невеликими поличками, завдяки чому він може з успіхом замінити в невеликій ванній комод або шафу.

Такий екран виготовляється з листів гіпсокартону, які закріплюються на рамі, зібраної з металевого профілю. Залежно від того, як буде розташована сама ванна, рама може бути встановлена або тільки з одного боку ванни, або відразу з двох. Від того, який варіант ви в результаті виберете, залежить кількість матеріалів, яка вам знадобиться для спорудження екрана.

Для того, щоб виготовити такий екран під ванну своїми руками, вам знадобиться сам гіпсокартон, фарба, просочення і герметики, профіль для гіпсокартону та шпаклівка.

Сам екран робиться за допомогою вологостійкого гіпсокартону, товщиною 16 мм.

Процес виготовлення виглядає так:

  • Спочатку виготовте конструкцію рами, по інструкції, що наведена вище.
  • Підготуйте панелі за розмірами частин рами. Розмір маленької панелі повинен відповідати розміру маленької рами, а розмір великої панелі по довжині повинен бути довший від рами на товщину плити та товщину короткого каркасу.
  • Випиляйте отвір для оглядового вікна за допомогою електролобзика. За допомогою петель та затискача закріпіть дверцята вікна.
  • Прикріпіть за допомогою шурупів до бокової рами маленьку панель.
  • Перед монтажем довгої панелі, переконайтесь у дотриманні прямих кутів та стійкості цілої конструкції.
  • Шви, що утворилися в місцях скріплення аркушів панелей на стиках необхідно зарівняти спеціальної вологостійкою шпаклівкою, або силіконом.

Порада! Перед монтажем ванни на верхні кромки каркаса і обшивки (місця торкання з ванною) необхідно нанести спеціальний вологостійкий герметик.

  • І, нарешті, заключний етап – облицювання отриманого каркаса керамічною плиткою. Для цієї мети краще всього використовувати плитковий клей, а міжплиточні шви бажано закрити спеціальною плитковою затиркою, у складі якої є речовини, що захищають її від цвілі.
Обшивка екрану для ванної гіпсокартоном - процес монтажу панелей

Обшивка екрану для ванної гіпсокартоном – процес монтажу панелей

Екран для ванної з плит МДФ

Також можна використати для виготовлення екрану плити МДФ. Процес монтажу такий самий як і екрану з гіпсокартону, за виключенням деяких нюансів. Перед монтажем необхідно просочити плити МДФ спеціальними розчинами, оскільки вони бояться вологи. Потім їх потрібно покрити ґрунтовкою і закріпити на каркасі так само, як і листи гіпсокартону.

Для додаткового захисту такого екрану від вогкості, необхідно зробити вентиляційний отвір, який має бути розташований далеко від технологічних дверцят. Найчастіше для цієї мети робиться невеликий проріз шириною 2-3 см і довжиною 5-10 см. Для того, щоб він не порушував загального вигляду ванної кімнати і не впадав у вічі, його необхідно закрити за допомогою декоративної пластикової решітки.

Обробляти екран з МДФ можна пластиком або плиткою.

Екран для ванної з керамічної плитки

Керамічною плиткою можна обробляти екрани, які виготовлені з цегли, МДФ або гіпсокартону.

  • Для початку слід заґрунтувати поверхню.
  • Потім нанести на неї шпаклівку і дочекатися коли вона повністю висохне.
  • Далі потрібно ретельно затерти поверхню за допомогою наждачного паперу і знову заґрунтувати її.
  • Плитку необхідно класти точно так само, як і на стіни, використовуючи хрестики для швів, спеціальний клей і затирку.

Перевагами такого екрану є його довговічність і декоративність. При бажанні може бути підібрано якесь цікаве поєднання кольорів, а можна навіть виготовити розсувні дверцята, що буде трохи дорожче і складніше.

Екран для ванної з керамічної плитки

Екран для ванної з керамічної плитки

Екран для акрилової ванни

Така ванна є більш крихкою, ніж чавунна, тому потрібно бути дуже акуратним при установці екрану. Його конструкція нічим не відрізняється від конструкції, призначеної для чавунної ванни, лише, якщо споруджується екран з цегли, спочатку слід виготовити сам екран, а вже потім встановлювати ванну поверх нього.

Потрібно сказати, що часто акрилові ванни, особливо кутові, продаються вже з готовими пластиковими екранами, які потрібно лише встановити на спеціальні тримачі.

Акрилові ванни, особливо кутові, продаються вже з готовими пластиковими екранами

Акрилові ванни, особливо кутові, продаються вже з готовими пластиковими екранами

Екран з ПВХ панелей

Щоб виготовити такий екран, вам знадобляться пластмасові або алюмінієві направляючі профілі, стандартні пластикові панелі, саморізи і квадратна труба, перетин якої має бути 10х10 мм.

  • У першу чергу з пари паралельних квадратних трубок, які повинні бути з’єднані поперек такою ж трубкою, необхідно виготовити каркас.
  • Розташовувати вертикальні стійки потрібно залежно від того, які розміри має екран.
  • Після фарбування труб, на них потрібно встановити направляючі – одну прикріпити до верхньої рами, а іншу до нижньої.
  • Після цього слід нарізати панелі і вставити їх в пази напрямних.
Екран для ванної з ПВХ панелей

Екран для ванної з ПВХ панелей

Екрани для кутових ванн

Якщо ви хочете виготовити екран під кутову ванну своїми руками, то вам необхідно врахувати, що такі матеріали, як гіпсокартон, досить непросто зігнути самостійно і розмістити потім на жорсткому каркасі. Тому найкращим рішенням буде виготовлення екрана з пластику, який відносно недорогий, не боїться впливу вологи і відмінно гнеться. До того ж в даний час можна придбати пластикові панелі самих різних відтінків.

Готові екрани для ванної кімнати

Як вже було сказано раніше, на будівельному ринку пропонується великий вибір вже готових екранів для ванн. Виготовлені вони переважно з пластику і мають різну функціональність. Тому, якщо вам не охота вовтузитись з будівельним інструментом, чи у ваш інтер’єр вписується такий екран, то можете просто купити екран для ванної в будівельному супермаркеті.

А які бувають готові екрани – дивіться у відео:

Висновок

У даній публікації ми намагались розповісти вам про те, як встановити екран для ванної своїми руками, який матеріал краще для цього вибрати, а також про деякі «підводні камені», з якими ви можете зіткнутися, вибравши той чи інший тип екрану. Тепер справа за вами, а ми сподіваємося, що наш невеликий огляд допоможе вам зробити правильний вибір!


Сподобалась наша стаття? Поділись із друзями, підтримай проект:


Ще більше цікавих статей:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар