У більшості населених пунктів нашої країни ще досі не вирішена проблема постачання гарячої води. Будинків, в яких встановлені газові колонки, ще не настільки багато, а в тих будинках, де гаряча вода надходить централізовано від загальної котельні, дуже часто гарячої води не буває з різних причин. У самій вигідній позиції виявляються власники приватних будинків, у яких автономне і опалення, і система для нагріву гарячої води для використання в побуті. А що робити жителям квартир? Вихід один – встановлювати електричний водонагрівач. Але ось у чому питання: електричні водонагрівачі виробляються, за великим рахунком, двох типів – накопичувальні і проточні. Дана стаття покликана познайомити читача саме з електричним проточним водонагрівачем, його перевагами і недоліками.
Електричні накопичувальні водонагрівачі – це відомі всім бойлери. Тобто бак, в якому накопичується певна кількість води. Вода нагрівається за допомогою електричних тенів. Зручна річ, але не без недоліків, головним з яких є час – щоб отримати гарячу воду, доводиться чекати декілька годин.
Зовсім інша справа – електричний проточний водонагрівач . Вода, що проходить через такий нагрівач, моментально виходить вже гарячою, що дозволяє використовувати її тут і зараз, а не чекати кілька годин.
Різновиди проточних електричних водонагрівачів
У принцип роботи електричного проточного водонагрівача закладено підвищення температури води при її проходженні через нагрівальні елементи. Швидкість процесу залежить від потужності пристрою. Але потрібно пам’ятати, що це позначається на споживанні енергії. Потужність апарату варіюється від 3 до 27 кВт.
Проточні водонагрівачі бувають безнапірними і напірними.
Безнапірні пристрої – це водонагрівачі, в яких внутрішній тиск не перевищує атмосферного рівня. На вході стоїть кран, який «береже» прилад від високого водопровідного тиску. На виході крана немає – навпаки, нічого не повинно заважати вільному виходу водного потоку, інакше прилад може зламатися. Часто має власну лійку або душовий комплект. Потужність таких пристроїв становить 2-8 кВт.
Відзначимо, що прилади даного типу більше призначені для кухонь і максимум – для літнього душа. Зважаючи на свою слабу потужність, безнапірні обігрівачі не здатні забезпечити потрібний розігрів потоку води. Зате не потрібно переробляти проводку в квартирі, оскільки стандартна електропроводка цілком справляється з таким навантаженням.
Водонагрівачі напірні не бояться водопровідного тиску. Мають потужність 3-12 кВт (однофазні) і 3-30 кВт (трифазні). Дозволяють підключати декілька точок водозабору. Найчастіше дані прилади «ховають» в шафках у ванній кімнаті, або під раковиною.
Також проточні водонагрівачі поділяються за типом управління на електронні та гідравлічні.
Моделі, які мають електронний тип управління, мають також терморегулятор. А значить, вони здатні самостійно контролювати температуру води, що нагрівається. Користувачеві досить на регуляторі виставити необхідну температуру, а все інше пристрій зробить самостійно.
Управління гідравлічного типу є менш точне, ніж електронне. Ступені потужності можна контролювати тільки вручну. Для цього на нагрівачеві розташовується спеціальний перемикач.
Тому, перед тим, як купити проточний водонагрівач, слід заздалегідь визначити, який вам більше підійде: дорогий, але який забезпечує комфортне управління та нагрів води і дозволяє підключати відразу декілька точок водозабору, або дешевший, але з мінімумом функцій і на один прилад.
Переваги проточних водонагрівачів
У будь-якого приладу є як свої переваги, так є і свої недоліки. Є вони і у електричного проточного водонагрівача. Однак, слід сказати, що переваг у них більше, ніж недоліків. Адже на відміну від накопичувальних нагрівачів води, користувач моментально отримує гарячу воду, а не через певний час. І енергія витрачається тільки на нагрів води. А накопичувальний нагрівач витрачає електрику і на підтримку постійної температури води.
Плюси проточного електричного водонагрівача:
- Такий пристрій дуже просто експлуатувати. Він автоматично включається в той момент, коли ви відкриваєте кран, і вимкнеться сам, коли ви цей кран закриєте.
- Кількість гарячої води, якою проточний нагрівач вас забезпечить, нічим необмежена. Причому нагрівається вода дуже швидко. Залежно від моделі нагрівача на це йде від 30 секунд до 2-х хвилин.
- Пристрій не вимагає постійного догляду та обслуговування.
- Проточний нагрівач завжди компактного розміру. В середньому, розмір його корпуса становить 30х15 см. Це означає, що його можна встановити в будь-якому місці так, щоб він в очі не кидався, і не псував інтер’єр кімнати.
- Якщо вам не потрібен великий об’єм окропу, то проточний водонагрівач буде працювати більш економно, ніж накопичувальний. Адже йому не потрібно постійно підтримувати температуру рідини в баку.
- Ціна проточного електричного нагрівача набагато менша, ніж накопичувального.
- Вода, яку нагріває такий пристрій, не втрачає свої якості. Адже вона не зберігається тривалий час в ємності. А значить, у ній не відбувається розмноження різних бактерій. Вода в баку не застоюється і не псується, оскільки бака просто немає.
Недоліки даного виду нагрівачів зводяться до наступних:
- Велика витрата електроенергії (зважаючи на підвищену потужність пристрою).
- Як наслідок, необхідність використання окремої електропроводки, або 3-х фазної електромережі.
Як вибрати електричний проточний водонагрівач?
Перед тим, як приступити безпосередньо до вибору проточного електричного водонагрівача, вам слід самому собі дати відповідь на питання, в якості якого джерела води ви плануєте його використовувати.
Тому що він може бути використаний:
- Як основне джерело гарячої води. Якщо це так, то слід знати, що потрібна достатня кількість електричної потужності, і можливість підключити нагрівач у систему теплопостачання квартири або будинку.
- Як тимчасове джерело гарячої води на певний період часу. Наприклад, якщо виконується прокладка комунікацій, проводиться ремонт чи відключено централізоване теплопостачання.
- Як додаткове або резервне джерело гарячої води при виникненні аварійної ситуації.
Чому це слід знати напевно? Тому що в кожному окремому випадку на електричні водонагрівачі ціна буде суттєво відрізнятися. Якщо один задовольняється тим, щоб була можливість елементарно помити посуд в теплій воді, то іншому життєво необхідно по кілька разів за день приймати ванну.
Необхідно знати, що для душу досить купити водонагрівач потужністю 10-15 кВт, для миття посуду – достатньо потужності 3 кВт. Щоб нагріти воду до температури водопровідної гарячої води, та ще користуватися таким же сильним потоком, будуть потрібні дуже потужні нагрівачі, порядку 15-30 кВт. У той же час в квартирі стандартна електропроводка з гріхом навпіл витримає близько 3 кВт. Так що для повноцінної роботи напірного водонагрівача потрібно значне посилення електричних мереж, оскільки електропроводка та лічильник не витримають зайвих навантажень.
Не слід забувати, що проточний обігрівач вимагає мінімального тиску води в межах 0,25-0,33 атм. При меншому тиску водного потоку нагрівальний елемент не включається.
Тому, при виборі електричного проточного водонагрівача потрібно керуватися декількома правилами:
- Визначення потужності. У розетку 220 В підключаються тільки пристрої, потужність яких не перевищує 8 кВт. У випадку з більш високими показниками обладнання може працювати тільки від мережі 380 В.
- Продуктивність. Обсяг нагріву води самими «слабкими» моделями складає в середньому 4 літри за хвилину. Такої кількості буде достатньо для миття посуду і рук, а також для виконання гігієнічних процедур. Якщо в будинку або квартирі проживають діти, то слід звернути увагу на інші типи.
- Репутація виробника. Рейтинг водонагрівачів відіграє велику роль. Вибираючи товар, зверніть увагу на такі марки, як Bosch, Термекс і Electrolux. Відомі компанії завжди працюють на совість, оскільки не хочуть почути негативних відгуків про свою продукцію.
- При покупці проточного водонагрівача слід звернути увагу на ступінь електричної безпеки приладу. Зустрічаються апарати, які спокійно переносять пряме попадання води безпосередньо на корпус, а є такі апарати, для яких навіть вологий пар буде згубний. Ступінь електричної безпеки вказує і на рівень захищеності приладу від випадкового зіткнення з чужорідними предметами (наприклад, пальцями). Краще заздалегідь подивитися і вибрати надійний прилад.
Узагальнюючи все вищесказане, незважаючи на деякі недоліки, можна все- таки зробити висновок, що електричний проточний водонагрівач є одним з найбільш прийнятних варіантів вирішення проблеми з постачанням гарячої води для власного користування.