У багатьох у квартирах встановлена чавунна ванна, яка служить вірою і правдою не один рік. Але, на жаль, будь-яка чавунна ванна рано чи пізно потребує ремонту. Можна, звичайно, просто замінити її або замовити акрилову вставку. Однак існує варіант набагато дешевше – емалювання ванн. Це досить проста процедура, яку цілком можна виконати самостійно, без допомоги спеціалістів. У цьому матеріалі ми розкажемо про те, як проводити емалювання чавунної ванни самостійно.
Загальні правила емалювання
Перед початком робіт потрібно засвоїти деякі загальні правила.
По-перше, для фарбування використовується не звичайна емаль, а двокомпонентна фарба, виготовлена на основі спеціальної епоксидної смоли.
По-друге, емалювання ванни повинно виконуватися тільки при відкритих вікнах, в добре провітрюваному приміщенні, в спеціальному респіраторі, що захищає від розчинників. Справа в тому, що всі склади для фарбування високо токсичні.
Крім того, суміш для емалювання ванни густіє дуже швидко, протягом 45 хвилин, так що розводити її слід перед самим нанесенням.
До речі кажучи, будь емаль лягає набагато рівніше на теплу поверхню, так що перед роботами ванну потрібно наповнити гарячою водою і прогріти, а приміщення має бути опалювальним.
Як вибрати емаль для ванни
В принципі, оптимально було б розглядати тільки дорогі склади для якісної обробки, вони легше наносяться і відрізняються високою якістю. У цьому плані відмінно себе зарекомендували емалі «TIKKURILA»: вони швидко сохнуть, добре зчіплюються з основою. В продажі існують варіанти і дешевше – «Епоксин», та інші. Правда, у них присутній суттєвий недолік: сохнути вони будуть близько чотирьох діб.
Тепер до питання про колір вторинної емалі. На жаль, навіть якщо емалювання ванни своїми руками проведено правильно, замість білосніжної емалі може вийти щось жовтувате або бруднувате. Це проступає стара фарба.
Щоб цього не сталося, новий склад не повинен відрізнятися від старого кольору більш ніж на один тон. Неможливо пофарбувати блакитну ванну в колір першого снігу і отримати бажаний результат, тільки якщо не повторювати всі етапи фарбування кілька разів, щоб повністю перекрити старий відтінок.
Існує і варіант фарбування ванни акрилової емаллю (це «Екованна» або «Стакрил»). У цих складів є певні плюси: менша токсичність, більш тривалий термін загустіння, відносна легкість в роботі.
Підготовка ванни
Після того як емаль обрана, пора готувати об’єкт до фарбування.
Спочатку чавунна ванна обробляється за допомогою якогось досить агресивного засобу для миття, наприклад «Пемолюкс». Так її вдасться знежирити і зробити поверхню більш шорсткою.
Наступний етап – шліфування за допомогою дриля з особливою насадкою або болгарки, забезпеченою шліфувальною насадкою. Втім, шліфування ванни може проводитися і за допомогою простого брусочка для шліфування або шматка шкурки (краще не звичайного, а на дерев’яній ручці).
Тепер ванну потрібно ще раз промити, видалити весь пил і залишки попередньої емалі, потім залити миючим складом і приблизно на годину залишити в спокої.
Після цього вимити ще раз і гарненько витерти чистою ганчіркою.
Якість знежирення перевірити дуже просто: досить включити душ і подивитися, як стікає вода. Якщо все зроблено належним чином, по стінці буде стікати рівний потік, а не окремі краплі.
Передостанній етап, після якого робиться емалювання ванн, – це просушування її за допомогою простого фена і зняття обв’язки з отворів.
В останню чергу чавунна ванна пилососиться шлангом. Пилосос видалить всі найдрібніші частинки пилу, що ще могли залишитися на поверхні.
Процес емалювання чавунної ванни
Це найвідповідальніша частина роботи, так що варто заздалегідь ознайомитися з порядком дій. Емалювання ванн виконується таким чином:
- Береться емалювальний склад, розділяється на дві частини. Перша порція змішується. Це буде шар для бази.
- Склад тонким шаром наноситься на поверхню, за допомогою плоского і досить жорсткого пензлика починаючи від країв ванни.
- Вся чавунна ванна обробляється смугами від бортика до дна, а потім розмазують рухами поперек. Найретельніше потрібно промазати місце навколо зливної труби і саме дно.
- Не потрібно чекати, поки висохне перший шар. Емалювання ванн своїми руками другим шаром виконується тут же, на мокру поверхню. Потім можна відпочити хвилин п’ятнадцять. Тепер слід упевнитися, що на поверхні немає патьоків. Якщо утворилися краплі, досить розмазати їх пензликом, розтягнувши знизу вгору.
Завершальний етап
Емалювання ванни закінчується просушуванням. Об’єкт повинен повністю висохнути. Тепер зі зливного отвору зрізаються крапельки, що утворились, а потім на місце зливу встановлюється обв’язка, і ванна ретельно промивається і витирається сухою тканиною.
Якщо технологія дотримана, в результаті виходить практично нова, красива чавунна ванна.
Підводячи підсумок, можна говорити, що емалювання ванни своїми руками – процес нескладний, важливо лише зробити все належним чином.