Фановий стояк і його правильне встановлення

Мало хто з тих, хто будує заміський будинок, чи просто роблять ремонт у ванній кімнаті, знають, що таке фановий стояк. Навіть більшість забудовників-любителів, почувши цей термін, починають міркувати про необхідність наявності в приміщенні вентиляції для видалення запахів каналізації. Варто сказати, що вони мають рацію лише частково. Так, ефективна вентиляція, звичайно ж, потрібна, а от про те, що таке фановий стояк, і навіщо він потрібний, ми й поговоримо нижче, оскільки, при правильно спроектованій і змонтованій системі каналізації запах від неї не повинен відчуватися в приміщенні загалом і у ванній кімнаті зокрема.

Головну роль в запобіганні появі каналізаційних газів відіграють так звані водяні затвори на сантехнічних приладах, такі як, наприклад, на сифонах під раковину. Вони можуть мати різну конструкцію, але всі працюють за одним принципом. Перед кожним пристроєм знаходиться ділянка, постійно заповнена певною кількістю води, яка не дозволяє надходити в приміщення запаху каналізації. При самостійному виготовленні сифонів, наприклад, з гофрованого шланга, об’єм рідини в затворі може бути меншим, ніж потрібно, тоді частина каналізаційних газів з системи може пройти через нього.

В цьому випадку фановий стояк (просторічна назва фанової вентиляції, що є технічно неправильним) дозволяє знизити тиск газів в системі і вивести їх в атмосферу за межами приміщення.

Ще однією причиною виникнення запаху може бути так званий зрив водяного затвора. При зливі великої кількості рідини відбувається повне перекриття перерізу каналізаційної труби, за потоком рухомої рідини створюється зона розрідження (зниженого тиску). Внаслідок цього відбувається засмоктування рідини з водяного затвора в систему, а каналізаційні запахи отримують можливість безперешкодно потрапляти в приміщення. В цьому випадку фанова вентиляція забезпечує приплив свіжого повітря в каналізаційну систему, що дозволяє зняти розрідження і запобігти зриву затвора.

Якщо ми миємо посуд, зливаємо унітаз або миємося в душі, то вода вільно йде в фановий стояк, засмоктуючи з собою повітря з вулиці. Зв’язок фанового стояка з атмосферою – це обов’язкова умова правильної працездатності системи зливу. Якщо в стояк потрапляє розрахунковий обсяг води, то така система працює правильно.

Фанова вентиляція

Фанова вентиляція (фановий стояк)

Як бачите, система фанової вентиляції призначена не для видалення запахів каналізації з приміщення, вона необхідна для запобігання їх появи.

Правила побудови фанової вентиляції

При монтажі системи вентиляції каналізації слід дотримуватися наступних принципів:

  • Згідно вимог, фановою вентиляцією повинні бути обладнані будинки, що мають 2 і більше поверхів. Але навіть в одноповерхових будівлях, при наявності сантехнічних пристроїв, з яких можливий злив води у великих об’ємах, рекомендується її монтаж.
  • Діаметр трубопроводу, що застосовується для монтажу фанового стояка, повинен бути не менше відповідного розміру частини труби, по якій відбувається злив води в унітазі.
  • Подібною вентиляцією повинен обладнуватися кожний каналізаційний стояк.
  • Вентиляційний трубопровід повинен виходити за межі приміщення, найчастіше його виводять на покрівлю.
  • В одноповерхових будівлях висновок вентиляції можна прокласти через стіну, застосувавши фановий відвід, який потім закривається декоративною накладкою. До речі, переконайтеся, що поруч відсутні вікна чи двері, за їх наявності такого спосіб застосовувати не можна.
  • Не допускається приєднання фанових пристроїв до системи побутової вентиляції, не призначеної для цих цілей.
  • При виведенні пристроїв вентиляції на покрівлю подбайте про встановлення пристрою, що запобігає потраплянню атмосферної вологи в каналізаційну систему.
  • Допускається об’єднання кількох фанових стояків в одну систему для організації одного виходу на дах. В цьому випадку необхідно передбачити таку конструкцію з’єднання, яка забезпечить мінімальну наявність горизонтальних ділянок труби, їх наявність може істотно погіршити вентиляційні якості системи. Найчастіше, для об’єднання стояків застосовують фановий трійник.
  • Всі ділянки трубопроводів повинні бути надійно закріплені, на їх монтаж поширюються такі ж вимоги, як і для укладки каналізаційних труб.

Запобіжні пристрої у системах каналізації

Жителям багатоповерхових будинків нерідко доводиться стикатися з засміченням у системі. При цьому може виникнути така ситуація, при якій всі стоки, які надходять в систему з вище розташованих квартир, потрапляють в житлові кімнати через сантехнічні прилади. Щоб уникнути цього рекомендується всі пристрої обладнати спеціальними зворотними клапанами.

Такі механічні пристрої можуть мати різну конструкцію і монтуються безпосередньо перед сантехнічним приладом або в каналізаційній трубі.

Принцип дії заснований на механізмі одностороннього напрямку руху стоків. В аварійній ситуації, коли фекальні маси починають рух в сторону раковини або унітазу, відбувається перекриття перерізу каналізаційної труби, що дозволяє надійно захистити приміщення від неприємних наслідків.

Зворотний клапан для каналізації - запобіжний пристрій в системах каналізації

Зворотний клапан для каналізації – запобіжний пристрій в системах каналізації

Ми рекомендуємо встановлювати зворотний клапан для фанових труб на всі точки зливу у ванній кімнаті, особливо актуальне застосування подібних пристроїв для унітазу, монтаж зворотного клапану здійснюється безпосередньо перед ним.

Пам’ятайте, що для установки клапана необхідно додатково придбати спеціальну вставку, якої в комплекті зазвичай немає. При монтажі не слід застосовувати будь які герметики, це може привести до залипання клапана. В цьому випадку навіть стік в нормальному напрямку буде утруднений.

Подібні пристосування варто встановлювати і на виходи фанової каналізації, вони допоможуть запобігти проникненню в систему гризунів та іншої дрібної живності.

Поради по монтажу фанової вентиляції

  • Діаметр фанової труби стояка повинен дорівнювати діаметру стояка, з якого вона відводить гази.
  • Для фанової витяжки можна використовувати і пластикові та чавунні труби. Фасонні частини підбираються відповідно до матеріалу труб.
  • Якщо планується використовувати комбінацію матеріалів (наприклад, на чавунний стояк буде встановлена пластикова фанова труба), то слід використовувати спеціальний гумовий перехідник.
  • Якщо потрібно з’єднати декілька фанових труб, використовуються трійники з кутом на 45 чи 135 градусів.
  • Горизонтальні ділянки фанових труб прокладаються з ухилом, який повинен становити не менше 0,02% і бути нахилений у напрямку руху газів.
  • Якщо виникає необхідність змінити напрямок фанової труби, то це може бути зроблено тільки вище останнього приладу з підключених до вентильованого стояка.
  • Зміна напрямку труби здійснюються шляхом установки фанових відводів, що мають кут у 135 градусів.
Вихід фанової труби у покрівлі

Вихід фанової труби у покрівлі

Сам фановий стояк повинен відповідати таким вимогам:

  • Закінчення труби повинне бути виведене над покрівлею на висоту не менше 0,3 метра від покрівельного покриття.
  • Якщо в будинку є горищне приміщення, що використовується, то висота виведення повинна бути збільшена до трьох метрів.
  • Відстань від виведення фанової труби до найближчого до неї балкона або вікна повинна бути не менше ніж чотири метри.
  • Сам стояк повинен проходити через «теплі» приміщення або бути утепленим.
  • При використанні пластикових труб для організації виведення через перекриття слід використовувати металеві гільзи.
  • Забороняється монтаж в одному каналі фанової вентиляції та димоходу.
  • Якщо в будинку є декілька каналізаційних стояків, то фанові труби можна об’єднати в єдину витяжку, щоб на покрівлі був єдиний вивід.
  • У верхній частині фанового стояка слід встановити кришку з сіткою, яка оберігатиме систему від проникнення різних комах та гризунів.

Типові помилки при монтажі фанової вентиляції

  • Деякі власники приватних будинків, не бажаючи возитися з організацією кріплення труби на покрівлі, вважають можливим обрізати фанову трубу в горищному приміщенні. Таке рішення загрожує накопиченням газів під перекриттям і їх проникненню в приміщення верхнього поверху.
  • Небажано монтувати фанову трубу по зовнішній стіні, бо таке рішення призведе до проблем з утворенням конденсату.
  • Деякі домовласники, прагнучи поліпшити тягу в фанової трубі, замість захисного грибка на виводі встановлюють флюгарку. Таке рішення не дає потрібного ефекту і навіть навпаки може погіршити відтік газів і виникне проблема запаху каналізації у ванній.

Фанова вентиляція є обов’язковим елементом каналізаційної системи, її монтаж не вимагає великих капіталовкладень і цілком може бути виконаний самостійно, тому не варто намагатися заощадити на ньому, наслідки можуть виявитися плачевними.

Пропонуємо переглянути цікаве відео про користь фанового стояка:


Сподобалась наша стаття? Поділись із друзями, підтримай проект:


Ще більше цікавих статей:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар