Освітлення ванної кімнати: основні правила

Освітлення ванної кімнати: основні правила

Красивий інтер’єр і зручність користування ванною кімнатою – найголовніші аспекти, які мають бути втілені в життя при плануванні ремонту ванної кімнати. Багато хто припускаються помилки, приділяючи всю увагу вибору меблів і оздоблювальних матеріалів, лише в кінці ремонту згадуючи про освітлення, а даремно. Саме воно може до невпізнання перетворити приміщення. Тому варто знати основні правила організації освітлення у ванній кімнаті, які світильники вибрати для такого приміщення, та як самостійно зробити підсвічування ванної кімнати.

Загальні правила організації освітлення у ванній кімнаті

Перш за все, варто розділити освітлювальні прилади на декоративні та загальні. Загальним освітленням називається штучне і природне освітлення. Природним є світло, що надходить з вікна, але навіть якщо у ванній присутнє велике вікно, повноцінного освітлення не буде. Саме тому і виникає необхідність у встановленні освітлювальних приладів штучного світла.

Освітлення може бути стельовим, на рівні дзеркал і підлоговим. У невеликій ванній кімнаті можна обійтися одним світильником, але в тому випадку, якщо він розташований правильно, а саме – в центрі кімнати між дверима і дзеркалом.

Щоб ванна кімната була рівномірно освітлена, доведеться прокладати декілька джерел світла. В даному випадку не варто хвилюватися, що оплата електроенергії зросте, сучасні прилади не тільки малогабаритні, але і споживають мінімум струму.

Щоб мати потрібне уявлення про те, яке освітлення зробити у ванній, необхідно розглінути кожен вид освітлювальних приладів окремо, що ми і зробимо нижче.

Щоб ванна кімната була рівномірно освітлена, доведеться прокладати декілька джерел світла.

Щоб ванна кімната була рівномірно освітлена, доведеться прокладати декілька джерел світла.

Загальні заходи безпеки

  • Головне, що необхідно врахувати при організації освітлення – це введення захисного провідника, використання приладів, що захищають від витоку струму, і використання захисного заземлення. Дані етапи є обов’язковими.
  • Бажано всі вимикачі і розетки встановити поза «територією» ванної кімнати. Якщо ж це проблематично, то важливо знати, що у ванній кімнаті не допускається використання будь яких подовжувачів і трійників. Всі розетки повинні бути вологозахищеними і розташовуватися далеко від раковини і душу щоб уникнути попадання води.
  • Купуючи світильник у ванну, потрібно звертати увагу на маркування, тобто – захисний індекс, він не повинен бути нижче IP44 – IP45.
  • Не можна використовувати у вологому приміщенні переносні лампи, які не захищені плафоном.

Галогенові світильники

Чудовим варіантом стануть галогенові світильники, які звуться спотами, та які відповідають усім базовим вимогам

Чудовим варіантом стануть галогенові світильники, які звуться спотами, та які відповідають усім базовим вимогам

Чудовим варіантом стануть галогенові світильники, які звуться спотами, та які відповідають усім базовим вимогам. До всього іншого можна додати і такі їх позитивні сторони:

  • Легкість підбору геометрії розташування і кількості одиниць;
  • Простий монтаж дає можливість самостійної установки;
  • Крім хорошого освітлення відіграють роль декоративного підсвічування;
  • Відноситься до вбудовуваної техніки.

Дуже красиво виглядатимуть світильники для ванної у вигляді софітів, такі лампочки мають поворотний механізм, що дозволяє регулювати потік світла. Але варто розуміти, що лише грамотне розташування лампочок дасть хороше освітлення ванної кімнати. А для цього необхідно буде розрахувати кількість світильників, які потрібні для комфортного рівня освітленості.

Як зробити розрахунок кількості ламп

Щоб зробити правильний розрахунок необхідної кількості світильників, не потрібно вимірювати площу ванної кімнати. Тут потрібно відштовхуватися від таких одиниць виміру, як люкс (позначається lx). Якщо вірити міжнародним стандартам, то для ванних кімнат рівень освітленості становитиме 200 лк.

Другою одиницею виміру у нас буде люмен (позначається lm), вимірювання світлового потоку. Ці два показники завжди взаємопов’язані. Щоб полегшити розрахунки, люкси потрібно перевести в люмени і вирахувати потужність потоку світла на 1 кв. м. Таким чином, вираховується загальна кількість ламп необхідного для хорошого освітлення. Варто пам’ятати, що при розрахунку до уваги беруться навіть декоративні підсвічування стрічкового типу.

Досить популярні точкові світильники для ванної кімнати вологозахисні, чотирьох для невеликої кімнати буває достатньо. Якщо ж дизайнерським проектом задумано більшу кількість, то краще для цих цілей брати лампи з меншою потужністю, адже вони підуть не на основне освітлення, а також на декоративне.

Встановлення галогенових світильників

  • При монтажі стелі визначається траєкторія розміщення світильників;
  • До обраних точок прокладається електропроводка;
  • На готовій поверхні стелі відзначаються місця розміщення майбутніх ламп;
  • Робляться отвори, через які витягуються кінці проводки;
  • Встановлюється понижуючий трансформатор;
  • Клеми світильників з’єднуються з проводами, а дроти, в свою чергу, з трансформатором;
  • Встановлюються корпуса світильників, під’єднуються контакти ламп і все фіксується.

Світлодіодні світильники точкові

Світлодіоди чудово підходять для установки в будь-яку поверхню, навіть у підлогу або меблі

Світлодіоди чудово підходять для установки в будь-яку поверхню, навіть у підлогу або меблі

Відразу варто відзначити наявні переваги:

  • Економія. Даний пункт часто є основним при виборі освітлення. Світлодіоди володіють такою чудовою властивістю, як висока світловіддача при низькому споживанні енергії.
  • Довговічність. Незважаючи на те, що ванна кімната – це завжди підвищена вологість, випаровування і часті температурні коливання, встановивши дані прилади, можна буде забути про їх заміну на 5, а то і 10 років.
  • Зручність при експлуатації та монтажі. Світлодіоди чудово підходять для установки в будь-яку поверхню, навіть у підлогу або меблі. У догляді вони невибагливі, можна протирати як спиртовим розчином, так і ганчіркою, змоченою в простій воді. Конструкція світильників може бути оснащена поворотним механізмом, завдяки чому можна досить легко направити світловий пучок у потрібну зону.

Світлодіодні лампи для ванної кімнати можуть бути доповнені декоративним підсвічуванням – світлодіодною стрічкою. Вона може бути як безбарвною, так і різнобарвною. Дуже добре підходить для обрамлення багаторівневих стель, меблів і дзеркал.

Встановлення світлодіодного освітлення

  • Світильники на світлодіодах (LED – світильники) при установці в стелю ванної кімнати можуть бути обладнані звичайними вимикачами або пультами. Дизайнерських рішень може бути величезна кількість, при цьому монтаж подібних світильників досить простий. Самостійна установка освітлення для ванної кімнати невеликого розміру займає не більше 2 годин.
  • Якщо стеля у ванній – це монолітна бетонна плита, то вибір повинен стояти між підвісними або накладними типами освітлювальних приладів. Тоді кріплення світильника або підвісної його конструкції буде здійснюватися безпосередньо на бетонну поверхню.
  • Для підключення точкового світильника потрібно струмоведучі дроти прокласти до точки його установки. У випадку з підвісною стелею провід повинен бути покладений в гофрований рукав з пластику. Далі цей рукав кріпиться за допомогою скоб до основи стелі.
  • Після того, як всі дроти і LED – драйвери були прокладені, можна монтувати підвісну стелю. Далі в натягнутому полотні акуратно вирізують отвори, які повинні відповідати розміру світильників. Через них виводяться дроти (всі роботи повинні проводитися дуже акуратно, щоб не пошкодити стельове покриття). Тепер дроти потрібно підключити до клем світильника.
  • Коли всі лампи підключені, настає час встановлення їх у раніше прорізані отвори. У випадках з натяжними стелями потрібно установка термокільця на кожен світильник, щоб не допустити перегріву плівки. Для гіпсокартонних стель ці пристосування не потрібні.
Світлодіоди володіють такою чудовою властивістю, як висока світловіддача при низькому споживанні енергії

Світлодіоди володіють такою чудовою властивістю, як висока світловіддача при низькому споживанні енергії

Необхідно пам’ятати, що покриття натяжної стелі не переносить високих температур, максимально допустима температура – близько 60 градусів за Цельсієм. Це означає, що лампи не повинні направлятися вгору і мати велику потужність.

Світлодіодне освітлення у ванній кімнаті з натяжною стелею може мати ще один сучасний варіант установки. В цьому випадку в якості світильників виступає світлодіодна стрічка, яка прокладається під натяжною стелею. Приладів освітлення видно не буде, але при включенні почне світитися вся стеля. А спеціальний блок управління буде змінювати колір підсвічування.

Цікаві ідеї освітлення ванної кімнати

Сучасні освітлювальні прилади можна встановлювати практично скрізь, розглянемо кілька цікавих варіантів.

Підсвічування дзеркала

Включаючи світло, можна буде спостерігати ефект повторного відображення

Включаючи світло, можна буде спостерігати ефект повторного відображення

Світлодіодна стрічка прокладається між відбивачами, тобто між дзеркальною площиною і дзеркалом. Стрічку для цього необхідно закрити в водонепроникну конструкцію профілем П- подібної форми. Включаючи світло, можна буде спостерігати ефект повторного відображення.

Щоб отримати гру кольору, можна встановити спеціальну, з кольоровими світлодіодами, стрічку.

Можна закріпити стрічку по периметру дзеркала, за склом або зі всіх боків від нього. Для цієї мети можна використовувати і лампи розжарювання, галогенові і люмінесцентні.

Єдине, що може гасити підсвічування дзеркала, – це його запотівання. Відомо, що якщо дзеркало має підігрів, то конденсат на ньому не утворюється. Тому варто звернути увагу на спеціальні підкладки для дзеркал з підігрівом. Найкраще (і простіше!) встановити таку підкладку під дзеркало. Потужність, споживана таким приладом, дуже мала, а дзеркало завжди буде чистим. Найкраще підключати такий пристрій паралельно освітленню: в цьому випадку обігрів буде «активуватися» в момент включення світла і одночасно з підсвічуванням відключатися.

Підсвічування підлоги

Світильники у ванну кімнату, які вбудовуються в підлогу, – дуже цікавий варіант декоративного підсвічування. Для підлогового освітлення підходять тільки герметичні світильники, максимальна потужність яких 5 Вт., глибина «залягання» – близько 10 см, а діаметр самих світильників – близько 5 см. В якості підлогового освітлення можуть бути використані і різнокольорові лампи.

Освітлення меблів

Підсвічування меблів, що знаходиться у ванній кімнаті, повинно відповідати найвищим вимогам. Обов’язкове використання тільки вологозахищеної стрічки, яка може мати торцевий і поверхневий розтин.

 Виробники сучасної сантехніки та освітлення до неї відразу пропонують готові рішення

Виробники сучасної сантехніки та освітлення до неї відразу пропонують готові рішення

Світильники у ванну кімнату і декоративне підсвічування можуть кардинально перетворити інтер’єр і візуально зонувати простір. Виробники сучасної сантехніки та освітлення до неї відразу пропонують такі цікаві дрібниці, як:

  • Тримачі туалетного паперу та рушників з підсвічуванням;
  • Мильниці і гачки різноманітних форм з підсвічуванням;
  • Вже готові дзеркала з підсвічуванням;
  • Скляні раковини з підсвічуванням;
  • Джакузі і ванни з чашею, що підсвічується і багато іншого.

Отже, як бачимо, освітлення для ванної кімнати може бути максимально різноманітним. Головне – правильно організувати і підібрати освітлювальні прилади, тільки в цьому випадку приміщення стане ідеальним місцем для розслаблення.


Сподобалась наша стаття? Поділись із друзями, підтримай проект:


Ще більше цікавих статей:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар