Пліснява (цвіль) у ванній: причини, профілактика та боротьба

Пліснява (цвіль) у ванній

Однією з найбільш неприємних подій, що можуть трапитися у будинку, є поява цвілі або плісняви. І це справжнісінька проблема, так як їй неважливо, на якій поверхні рости – пліснява з однаковим успіхом може облюбувати як дерев’яні, так і бетонні або цегляні стіни.

Щоб не посилювати проблему починати позбуватися від цвілі слід при перших же ознаках її появи. Найбільш схильними утворенню плісняви є приміщення з постійною високою вологістю, тому в ванна кімната  є досить сприятливим середовищем для розповсюдження цвілі завдяки цілому ряду чинників.

Чинники, які сприяють появі плісняви у ванній кімнаті:

 • Висока вологість;
 • Відсутність сонячного освітлення;
 • Неефективна вентиляція;
 • Не виконана вчасно обробка стін і швів спеціальними засобами, тощо.

Цвіль не тільки погіршує зовнішній вигляд, атмосферу і настрій у ванній кімнаті, а й може негативно впливати на здоров’я людини. Алергічний риніт, бронхіальна астма і багато інших інфекційних захворювань – ось чим небезпечна цвіль, якщо її вчасно не ліквідувати.

Причини появи цвілі

Вище вже було коротко розглянуто, звідки з’являється у ванній цвіль, але перераховані причини слід розглянути детальніше:

 • Недостатнє освітлення в місцях з відсутністю сонячного світла створює прекрасні умови для цвілі. Тут її не вбиває ультрафіолет, вона утворюється і досить швидко розвивається в усіх темних кутках;
 • Недостатня вентиляція – ще одна причина, чому з’являється у ванній чорна цвіль. Вологість в даному приміщенні підвищена, тому коли відсутня витяжка або отвори для вентиляції, не відбувається циркуляція повітря, яка б знизила вологість, і створюються сприятливі умови для появи цвілі;
 • Власне вологість – поява плісняви пов’язане саме з високим рівнем вологості, який необхідно регулювати. Якщо це не відбувається, тобто ванна не провітрюється при частому прийомі водних процедур, пранні, то цвіль на стінах у ванній з’являється завдяки осідаючому на них конденсату, який є для неї рідним домом.

Знаючи причини виникнення цвілі, слід з’ясувати також, як позбутися від цвілі у ванній кімнаті. Найбільш правильним буде своєчасне проведення профілактичних робіт, що перешкоджають розвитку цвілевих грибків.

Профілактика плісняви

Постійне проведення профілактики дозволяє назавжди забути про цвіль, головне – своєчасно вбивати грибок, не даючи йому розвиватися і потім поширюватися по ванній.

Цвіль може виникати навіть в самих незвичних місцях

Цвіль може виникати навіть в самих незвичних місцях

Наведемо декілька порад на тему «пліснява у ванній: як боротися з наявною і попередити появу нової»:

 1. Перш за все необхідно забезпечити ефективну циркуляцію повітря у ванній кімнаті за допомогою витяжки або вентиляції у ванній кімнаті. Крім того, ванну треба часто провітрювати, особливо – після водних процедур. Провітрити ванну можна, просто залишивши відкритими двері;
 2. В зимовий період необхідно перевірити роботу радіаторів опалення, що допомагають сушити повітря.У разі недостатньої температури або підвищеної вологості навіть у літній час слід встановити додатково електричну сушку, що допомагає не тільки швидко і комфортно сушити рушники і білизну, а й постійно підсушувати повітря у ванній і утворений конденсат;
 3. Для боротьби з пліснявою і запобіганню її появи можна також використовувати спеціальні засоби, якими в профілактичних цілях обробляються всі поверхні, вбиваючи грибкові спори;
 4. Крім того, бажано постійно витирати поверхні, прибираючи конденсат, а також стежити за станом швів і зазорів між стінами і раковиною, ванною і душовою кабіною;
 5. Найбільш підходящим способом боротьби з цвіллю є своєчасна обробка даних ділянок антисептиками, а також покриття швів і плитки спеціальними запобігаючими вбирання вологи затірками і мастиками. Відсутність збирання вологи не дозволить виникнути умовам, сприятливим розмноженню цвілі.

Ознаки появи цвілі у ванній

Говорячи про те, що таке пліснява у ванній – як видалити її і запобігти її появі, слід також розповісти і про те, як виявити початкові етапи виникнення цвілі. Появу цвілі можна визначити по утвореному на різних поверхнях у ванній специфічному нальоту, який може бути сірим, чорним, зеленуватим, м’яким або трохи пухнастим.

Наліт зазвичай з’являється в міжплиткових швах, на раковині, ванні, піддоні душової кабінки, а також за пральною машиною, під ванною, і в багатьох інших місцях, де створюється відповідне середовище проживання.

Крім того, цвіль можна визначити за запахом, схожим на запах в погребі чи підвалі з сирим спертим повітрям. Такий аромат неможливо ні з чим сплутати, його поява означає появу цвілі.

Боротьба з пліснявою у ванній

У разі своєчасного виявлення плісняви, боротьба з цвіллю у ванній не затягнеться надовго, для цього існують різні традиційні та сучасні засоби, які слід також розглянути детальніше.

Традиційні засоби:

 • Одним з ефективних засобів є мідний купорос, який наноситься за допомогою спеціальної пензликом в те місце, де з’явилася цвіль. При цьому слід дотримуватися інструкції і техніку безпеки;
 • Для боротьби з цвіллю також застосовується хлорка, після використання якої цвіль у ванній чорна перестає бути проблемою. Для видалення цвілі готують насичений розчин, що володіє характерним запахом. Так само як і у випадку купоросу, при використанні хлорки слід дотримуватися правил безпеки.

Корисно: замість хлорки може також використовуватися вітчизняний відбілювач. Вміст хлорки в ньому нижчий, тому використовувати його доведеться неодноразово.

Сучасні засоби є більш кращим способом боротьби з цвіллю, оскільки також ефективно видаляють грибок, не створюючи при цьому шкідливого впливу на здоров’я:

 • При виявленні свіжої цвілі можна використовувати спеціальну хімічну обробку. Для цього попередньо за допомогою щітки, ножа або губки видалити цвіль з уражених місць і ретельно висушити їх, після чого обробити спеціальним антисептичним препаратом. Процедура може повторюватися декілька разів;
 • Санація і іонізація повітря – метод, підтверджений різними дослідженнями, але не особливо популярний в нашій країні завдяки своїй дорожнечі.  При цьому використовують спеціальний прилад, що подає в потрібному напрямку повітряний потік, забезпечений іонами, мікроелементами та іншими частинками, що активно борються з інфекціями і бактеріями. Подібне обладнання в ряді випадків дозволяє позбутися не тільки від цвілі, але і від шкідливих комах і гризунів. Проводити іонізацію і санацію слід тільки кваліфікованим фахівцям з дотриманням техніки безпеки;
 • Застосування потужних антисептиків, подібних тим, про які сказано вище. Даний спосіб корисний тільки на пізніх етапах розвитку цвілі, коли вона вже в’їлася в облицювання, плитку, шви та інші елементи обробки ванної кімнати. В даному випадку після обробки стін, стелі та підлоги у ванній кімнаті доводиться робити і ремонт ванної кімнати. Для цього змінюють всі стінні покриття, ретельно просушують приміщення і обробляють всі поверхні антисептиком.

Важливо: при виборі антисептика слід переконатися в тому, що він знищує цвіль, а не бореться з її появою.

Після прочитання цієї статті стає зрозуміло, що відкладати боротьбу з пліснявою не можна, до її знищення слід приступати негайно, а краще – не допускати її появи взагалі.

Пропонуємо переглянути відео, про те, як боротись з пліснявою в цілому будинку, а не лише у ванній кімнаті:


Сподобалась наша стаття? Поділись із друзями, підтримай проект:


Ще більше цікавих статей:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар