Побілку можна назвати одним з найбільш «перевірених часом» варіантом обробки стін і стелі. Хоча для ванної кімнати побілка буде напевно не найкращим рішенням, оскільки в приміщеннях з підвищеною вологістю і пароутворенням краще застосовувати більш «стійкі» матеріали, такі як кахельна плитка, пластикові панелі або фарбування. Але враховуючи той факт, що побілка є найбільш «бюджетним» варіантом ремонту, деякі, за відсутністю кращого, використовують її, у тому числі і для того щоб облагородити стелю та стіни ванної кімнати. Природно, для цих цілей підійде тільки спеціальна «вологостійка» побілка при роботі з якою потрібно буде дотримуватися певних правил і нюансів.
Чим можна побілити стіни та стелю у ванній кімнаті
Як відомо побілка буває двох видів – крейдяна та вапняна. Якщо мова йде про ванну кімнату, то використовувати можна тільки останню, тобто вапняну побілку, оскільки крейда має властивість накопичувати в собі вологу, що гарантовано призведе до розтріскування і осипання побілки, причому через найкоротший час.
Крім того, що вапно у порівнянні з крейдою володіє вищою водостійкістю, воно має ще одну якість, яка робить його застосування у ванній кімнаті більш кращим. Давно відомо, що вапняний розчин володіє прекрасними антисептичними властивостями і здатний знищувати практично всі шкідливі мікроорганізми, у тому числі всілякі грибки та цвіль. А враховуючи те, що ванна кімната повинна бути самим «чистим» приміщенням у будинку, ця властивість вапна є ще одним вагомим «плюсом» для його застосування.
І останньою за порядком, але не за значенням перевагою вапняного розчину є те, що йому можна надати різних відтінків за допомогою спеціальних (до речі, абсолютно недорогих) барвників.
Отже, на основі вищесказаного можна впевнено стверджувати, що побілити ванну кімнату можна тільки вапном.
Підготовка поверхонь
Перед початком побілки, як, втім, і перед усіма оздоблювальними роботами, потрібно ретельно підготувати поверхню стін і стелі.
Для цього в першу чергу необхідно зчистити, а потім теплою водою змити шар старої побілки.
Якщо стара побілка перебуває в нормальному стані, її можна не змивати, а просто «розтушувати» за допомогою малярської кисті і теплої води. Однак ця процедура вимагає певних навичок, тому якщо ви не є професіоналом у питанні побілки, рекомендуємо вам зробити повний її змив.
Після того як побілка змита, потрібно переконатися, що на стінах і стелі немає тріщин та вибоїн. При їх виявленні потрібно скористатися шпаклівкою, а після висихання – ґрунтівкою.
Коли ґрунтівка висохне, поверхню необхідно відшліфувати. Після цього стіни та стеля можна вважати готовими до побілки.
Готуємо вапняний розчин
Приготування вапняного розчину для побілки не відрізняється особливими премудростями. Для його приготування (пропорції вказані для 10 квадратних метрів площі) знадобиться:
- 10 літрів води (вона повинна бути теплою);
- близько 3-х кілограм вапна;
- 100 грам кухонної солі (сіль підходить тільки велика);
- 200 грам алюмінієвих галунів (що це таке, можна почитати у Вікіпедії;
- залежно від того хочете зробити ви розчин білим або кольоровим, чайна ложка ультрамарину (звичайна синька) або 400-500 грам (залежно від виробника) барвників.
Якщо ви вирішили робити кольоровий розчин для побілки, то обов’язково відразу приготувати його в об’ємі, достатньому для всієї ванної. В іншому випадку повторити первісний відтінок вже не вдасться.
Готується вапняний розчин гранично просто. У невеликій кількості теплої води розчиняють всі необхідні компоненти (вапно, сіль, галун і барвники або синька) і ретельно перемішують. Після отримання однорідної маси додають воду до отримання розчину необхідної консистенції.
Як правильно білити стіни та стелю у ванній кімнаті
Перед початком робіт необхідно подбати про особисту безпеку. Незважаючи на те, що вапно є на 100% екологічно чистим матеріалом, вдихання його дрібних частинок під час роботи досить шкідливо для людського організму. Тому в ідеалі роботи рекомендується проводити в респіраторі, а за його відсутністю потрібно обов’язково скористатися марлевою пов’язкою, яку необхідно буде періодично змочувати водою. Також настійно рекомендується захистити очі окулярами.
І, природно, слід захистити ті поверхні, попадання побілки на які небажано. Її, звичайно, згодом можна без проблем змити, але це займе набагато більше часу, ніж укриття поверхні плівкою або звичайними газетами.
Для побілки можна використовувати спеціальну кисть – «макловицю», малярський валик або пульверизатор (в домашніх умовах його найпростіше зробити, надівши спеціальну насадку на пилосос).
Важливо! Під час робіт з побілки вапняний розчин необхідно періодично перемішувати.
Перед початком побілки вапняним розчином поверхню стін і стелі необхідно зволожити.
Незалежно від того, яким інструментом для побілки ви користуєтеся, наносити розчин необхідно в декілька шарів. Найпростіше для непрофесіоналів буде здійснити побілку за допомогою валика, оскільки побілка пензлем при всій своїй уявній простоті вимагає певного вміння.
Якщо ви вирішили вибрати «ручний» тип побілки (а саме до нього відноситься побілка пензлем і валиком), головне дотримуватися такої умови: перші шари побілки слід наносити перпендикулярно до джерела світла, а останній – паралельно йому. В іншому випадку сліди від валика або кисті будуть явно помітні, що додасть стінам і стелі дещо «неохайного» вигляду.
Якщо для побілки ви використовуєте пульверизатор, то наносити вапно слід плавними поздовжніми або круговими рухами. Врахуйте, що пульверизатор слід тримати на достатній відстані від стін, оскільки інакше неминуче утворення патьоків, які будуть дуже помітні після висихання.
Після нанесення двох-трьох шарів вапна необхідно дати стінам та стелі добре просохнути і, як кажуть, «набрати колір». Якщо непобілених місць не залишилося (при виявленні можна їх просто «підбілити»), побілку можна вважати закінченою.
Як бачите, в побілці стелі та стін у ванній кімнаті немає нічого складного. І хоча це далеко не найкращий спосіб обробки ванної, його простота і головне дешевизна і сьогодні залишають йому «право на життя». Вдалого вам ремонту!