Стіни у ванній кімнаті: вибір оздоблювального матеріалу

Вибір оздоблювального матеріалу для стін у ванній кімнаті

Ванні кімнати та санвузли – як правило, найменші приміщення в будинку. Тому дуже часто домовласники при їх ремонті, особливо – косметичному, намагаються обійтися власними силами.

Природно, для цього потрібно зробити правильний вибір оздоблювального матеріалу і способів його нанесення. Про те, як і чим можна відремонтувати стіни у ванній кімнаті своїми руками піде далі мова в цій статті.

Ванна кімната – дуже специфічне приміщення, з особливими умовами експлуатації для будь-яких будівельних матеріалів, особливо оздоблювальних, оскільки саме на них припадає основне навантаження від зовнішніх впливів.

Тому в порівнянні, скажімо, з житловими приміщеннями, вибір покриття для стін тут сильно обмежений. Перед тим, як вибрати матеріал для стін у ванній, слід визначитися з факторами, що впливатимуть на його «життєздатність».

Серед них:

 • Постійна висока вологість
 • Прямий вплив води
 • Не надто хороша вентиляція
 • Регулярний вплив хімічних сполук – мила, шампунів, порошків, зубної пасти
 • Підвищена ймовірність механічних впливів зважаючи на малий об’єм приміщення
 • Можливість виникнення бактеріальних інфекцій у вологому середовищі

Далеко не всі оздоблювальні матеріали здатні витримувати подібний комплекс агресивних факторів протягом якого-небудь розумного часу. Тому, вирішуючи, чим обробити стіни у ванній, варто відразу відкинути завідомо програшні варіанти, такі, як паперові шпалери або водоемульсійна фарба.

А ще краще – окреслити коло оптимальних «кандидатів», і вже з їх числа вибирати кращого.

Причому вибір буде також залежати і від існуючої попередньої обробки ванної кімнати, якщо квартира не нова. Адже від того, чим покриті стіни зараз, залежатиме трудомісткість їх підготовки під новий матеріал, і різнитися вона може дуже значно.

Якщо стіни зараз покриті плиткою – процес її демонтажу, і подальшого вирівнювання стін можуть бутидосить скрутними.

Підготовка стін зі стадії штукатурки

У кожному разі, стіни спочатку повинні бути рівними. Наскільки рівними – залежить від подальшої запланованої обробки. Для фарбування або поклейки рулонних матеріалів – слід провести цей етап особливо ретельно. Будь-яких значущих дефектів в плані рівності поверхні ці покриття не переносять. Вони будуть кидатися в очі в будь-якому випадку.

Дещо простіше йде справа з підготовкою під різні облицювальні роботи – шар клею під плитку може вирівняти досить серйозні перепади глибини, а панелі з пластику або інших матеріалів просто приховають їх під собою.

Але, в будь-якому випадку, попередня обробка стін у ванній буде вимагати робіт з організації гідроізоляції та запобігання від бактеріальних заражень. Для цього служать або штукатурні суміші з відповідними добавками, або, якщо оштукатурювання не планується – спеціальні склади, що наносяться прямо на стіну.

Один з найскладніших випадків у плані підготовки – це нове облицювання для стіни, раніше покритою кахельною плиткою. Адже при якісній кладці зчистити цей матеріал зі стіни досить непросто.

У цьому випадку найбільш реальний спосіб заміни покриття – це попереднє нанесення суміші грунт – бетон – їх випускають різні виробники, і за допомогою цього складу поверх старого покриття можна нанести нову штукатурку або шар плитки.

Порада! Дуже якісно провести ремонт стін у ванній кімнаті можна за допомогою вологостійких гіпсокартонних листів.

Однак для маленьких приміщень цей варіант не підходить – монтаж гіпсокартону на профілі зменшить розміри кімнати, як мінімум, на 50 мм. по кожній із стін, що в малогабаритних ванних неприйнятно.

Вибір матеріалу

Виходячи зі специфічних умов експлуатації, не всі матеріали придатні для використання в облицюванні ванної.

Із загальноприйнятої практики стіни у ванній обробляють найчастіше:

 • керамічною плиткою
 • олійною фарбою
 • мозаїкою
 • розпис стін в ванній кімнаті різними водостійкими фарбами
 • синтетичними водостійкими шпалерами
 • пвх-панелями
 • пластиковою вагонкою
 • деревом
Мозаїка у ванній кімнаті

Мозаїка у ванній кімнаті не втрачає актуальності

З новинок на ринку можна згадати про самоклеючі плівки – це щось, подібне до шпалер, але на лицьовій стороні у неї нанесений малюнок, можливо – у вигляді панно, зворотна ж сторона – з клейовим шаром.

Використовувати їх набагато простіше, ніж обклеїти стіни у ванній шпалерами. Зовсім недавно з’явився агломерат – матеріал у вигляді плитки з цементу і різних синтетичних наповнювачів. За експлуатаційними якостями він не поступається кахлю, зате, нагріваючи його до температури 650° С плитки можна гнути, надаючи їм криволінійну форму, що дуже зручно.

Також кілька виробників почали випуск так званого лінолеуму для стін. При товщині близько 1 мм лінолеумом його назвати складно, але все ж це набагато більше, ніж у звичайних шпалер. Проводиться він з ПВХ з різними добавками, гнучкий і дуже стійкий до механічних впливів.

Перш ніж обклеїти стіни у ванній яким-небудь матеріалом, необхідно гарненько зважити всі за і проти.

Якісно обклеїти стіни ванної можна тільки за допомогою синтетики – скловолокна і подібних йому матеріалів. Звичайні варіанти на паперовій основі прослужать 2-3 цикла поливу гарячою водою. Тому, як мінімум, слід орієнтуватися на матеріали на скловолоконній підкладці, або на вініловій основі.

Оригінального результату можна добитися, якщо виконати розпис стін у ванній по шпалерах під фарбування. Природно, при будь-якому обклеюванні слід звертати увагу на водостійкість – на рулоні такого матеріалу присутній значок у вигляді трьох хвиль.

Важлива інформація!

Незважаючи на те, що виробники різних синтетичних матеріалів заявляють про їх повну екологічну безпеку, часто це не зовсім так.

Шкідливі речовини виділяються в тій чи іншій мірі. Тому фахівці не рекомендують використовувати синтетику в приміщеннях, де відношення об’єму до площі менше, ніж 8/1.

Взагалі сам процес ремонту ванної складається з кількох основних етапів.

Серед них:

Обмір приміщення. Результати необхідно відобразити у вигляді креслення, при цьому слід вказувати і встановлену або плановану до інсталяції сантехніку, меблі, побутові прилади.

Природно, якщо передбачається перепланування, виходити треба з його проекту

Підбір необхідних розмірів матеріалів, розрахунок їх кількості. Слід пам’ятати, що розмір тієї ж кахельної плитки може надати затишок просторому приміщенню, або, навпаки, зробити невелике ще тіснішим.

Вибираючи колір стін у ванній, потрібно пам’ятати, що він також сильно впливає на візуальне сприйняття інтер’єру ванної кімнати. Теплі, а тим більш гарячі тони, наприклад, червоний, приміщення звузять, холодні – навпаки, розширять.

Збільшення об’єму дає і розташування матеріалу – керамічної плитки, наприклад, зі зміщенням в рядах по діагоналі .

Нанесення захисного шару на стінові панелі

Найпростіший питання з усіх виникаючих при обробці – чим обробити стіни у ванній перед нанесенням матеріалу покриття. Для приміщень в будинках старої споруди він навіть не обговорюється – шар антисептика необхідний.

Але не завадить він і в нових ванних, оскільки якщо грибок заведеться під шаром облицювання, якою б воно не було – вивести його буде дуже важко.

Використовувати краще спеціальні склади з додаванням гідрофобізаторів (водовідштовхувачів). Зайва захист не завадить стінам, незалежно від того, який матеріал використовується для облицювання. Також слабке місце покриттів – це шви, і їх слід обробити особливо ретельно.

Оздоблення стін плиткою

Оздоблення стін плиткою

Також досить часта проблема – утеплення стін у ванній. Вона виникає, коли одна або більше стін кімнати – зовнішні, або виходять в якісь неопалювані приміщення. Встановити теплоізоляцію можна зсередини ванної кімнати або зовні.

У першому випадку можливе використання рулонних утеплювачів, з їх подальшим зашиттям вологостійким гіпсокартоном, або пінополістиролом. У випадку з пінопластом його закріплюють клейовою сумішшю і кронштейнами-грибами.

До нього кріплять сітку і штукатурять, після чого можна виконувати облицювання будь-яким матеріалом. Зовні використовувати рулонну термоізоляцію проблематично, тому зазвичай таким же способом встановлюють пінополістирол. Однак перед тим як утеплити стіну у ванній зовні, слід узгодити питання в житловій конторі і з сусідами.

Часто домовласники вирішують розширити площу туалету та ванної за рахунок їх суміщення. Таке рішення має свої плюси і мінуси, але перед тим, як зламати стіну у ванній, також потрібно узгодити це в ЖЕКу. В деяких випадках вносити подібні зміни в планування категорично не можна.

Оскільки обробка санвузла змінюється, як правило, не надто часто, перед її проведенням варто гарненько подумати – чим поклеїти стіни у ванній. Кожен матеріал має свої плюси і мінуси, і остаточне рішення – завжди за господарем. Ну а ринок надає величезний вибір оздоблювальних матеріалів, які дозволять якісно «одягнути» стіни будь-якого приміщення.


Сподобалась наша стаття? Поділись із друзями, підтримай проект:


Ще більше цікавих статей:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар