Бризки води, вологий пар – все це притаманне процесу користування ванною кімнатою. Кожен знає, що зайва вологість – це дуже погано, вона сприяє утворенню цвілі, руйнує дерев’яні вироби, сприяє корозії металу. У сирому приміщенні з’являється неприємний запах. Щоб боротися з цими неприємними явищами, критично необхідна ефективно працююча вентиляція у ванній кімнаті. Розглянемо, як можна досить просто організувати вентилювання ванної кімнати чи туалету.
При проведенні ремонту в санвузлі дрібниць немає. Необхідно правильно підбирати матеріали, віддаючи перевагу вологостійким, і вживати заходів захисту від появи цвілі. Одним з найбільш дієвих заходів є встановлення ефективно працюючої системи вентиляції.
Тільки в цьому випадку, у ванній кімнаті і туалеті буде підтримуватися оптимальний рівень вологості, не буде неприємних запахів та цвілі. Правильно організувати вентиляцію необхідно і в приватному будинку, і в квартирі багатоповерхівки.
Якщо ви помітили:
– Вологі плями на стінах і стелі ванної кімнати;
– Корозію на металі;
– Цвіль на стінах або стелі;
– Фарбу або шпалери що відклеюються;
– Плями на шибках.
То це говорить про недостатнє провітрювання ванної кімнати, а то й про зовсім відсутність вентиляції.
У приміщенні санвузла можливе облаштування, як природної, так і примусової вентиляції. Вибір типу вентиляційної системи залежить від умов в кожному конкретному будинку.
Природна (пасивна) вентиляція
Природна (пасивна) вентиляція будується на принципі самостійного – природного циркулювання повітря у приміщенні, від вікон та дверей до вентиляційних каналів. Цей тип вентиляції у ванній кімнаті і туалеті проектується одночасно з розробкою проекту будинку. Для організації повітрообміну споруджуються вентиляційні канали, які виводяться назовні, наприклад через горище.
Порада! Якщо раніше вентиляційні канали, в основному, викладалися з цегли, то сьогодні частіше використовують готові канали з пластику, які мають квадратний або круглий перетин.
Ось кілька порад, які допоможуть при спорудженні природної вентиляції в приватному будинку.
- Канали повітропроводів рекомендується планувати вертикальними, при цьому, для кожного приміщення варто встановити окремий канал.
- Всі канали дозволено об’єднувати в один на горищі, однак, у тому випадку, якщо вентильовані приміщення розташовані в різних сторонах будинку, краще організувати окремі виводи.
- Системи пасивної вентиляції відносяться до категорії малонапірних, тому вкрай важливо, щоб внутрішня поверхня повітропроводів була гладкою, без виступів і з мінімальною кількістю поворотів.
- Якщо організовується природна вентиляція в одноповерховому приватному будинку, то її можна монтувати в стелі з виведенням на дах через горище.
Порада! Будівельні норми допускають об’єднання в один канал витяжки в туалеті і ванній, а також кухні та сауни, за умови, що приміщення розташовуються на одному поверсі будинку. Якщо виникає необхідність виконати поворот повітряпроводу, потрібно зробити поворот максимально плавним. Радіус повороту повинен бути більше 10 см.
Примусова (штучна) вентиляція
Примусова (штучна) вентиляція – система вентилювання приміщення за допомогою вбудованих вентиляторів чи вентиляційних установок. Доволі часто трапляються ситуації, коли необхідно зробити примусове відведення повітря. Це необхідно, якщо:
- Природна вентиляція працює неефективно.
- Канали вентиляції з часом вийшли з ладу, а їх ремонт видається недоцільним.
- Якщо у ванну кімнату планується встановити додаткове обладнання, наприклад, електричну сауну або душову кабіну з функцією парної.
Для організації примусової вентиляції в туалеті і у ванній кімнаті, найчастіше, використовують вентилятори.
Плануючи поліпшити вентиляцію в будинку, варто встановити у ванній компактний вентилятор. Як правильно вибрати прилад, який міг би допомогти підтримувати оптимальну вологість у приміщенні? Докладно про це Ви можете дізнатись у нашому матеріалі: «Вентилятор для ванної кімнати: як вибрати та встановити?»
За призначенням примусова вентиляція може бути витяжною, припливною і змішаною.
Витяжний тип вентиляції забезпечує повітрообмін за допомогою руху повітря по вентиляційних шахтах або каналам.
Припливна вентиляція працює на основі додаткового надходження повітря в приміщення. Створюється атмосфера надлишкового тиску, внаслідок чого по вентиляційному каналі старе повітря виводиться з приміщення.
При змішаній вентиляції рух повітря відбувається так, як у першому і другому випадку разом узятих.
Основні правила організації вентиляції у ванній кімнаті
І пасивна, і примусова витяжна вентиляція у ванній кімнаті повинні розташовуватися:
- На якомога більшій висоті, бажано безпосередньо під стелею;
- Як можна далі від джерела свіжого повітря (в ідеалі – на протилежній стороні), інакше буде забезпечена тільки місцева вентиляція, яка практично не зачіпає інших частин ванної кімнати;
- Вентилятор потрібно встановлювати подалі від джерел води, щоб уникнути короткого замикання.
Зазвичай монтаж вентиляції у ванній кімнаті не пов’язаний з додатковими труднощами, проте про встановлення вентилятора краще подумати завчасно. В такому випадку є можливість приховати дроти всередині стін під час проведення ремонтних робіт. Якщо ремонтні роботи вже завершені, а витяжка не була встановлена, то весь час до наступного ремонту ванну буде «прикрашати» проводка, що веде до вентилятора.
Як використовувати на 100% існуючу у ванній кімнаті вентиляцію
Перед установкою додаткового вентилятора можна спробувати «перезапустити» і поліпшити існуючу вентиляційну систему. Для цього можна спробувати:
- Встановити вентилятор безпосередньо у вентканал;
- Витяжний вентилятор встановити на даху витяжної шахти;
- Якщо у ванній кімнаті є вікно, у вікні можна встановити вентиляційний клапан.
Підсумовуючи сказане, можна зробити висновок, що організація ефективно працюючої вентиляції – це важливий момент в облаштуванні ванної кімнати. При бажанні, всю роботу можна провести своїми руками. Хороша вентиляція – це запорука вашого здоров’я і гарного самопочуття. Подумайте заздалегідь над усім, що допоможе зробити вашу ванну кімнату найбільш комфортною і затишною.