Важко уявити собі сучасну ванну кімнату без змішувача, хоча ще століття тому більшість наших земляків користувались рукомийниками або ще ліпше – простим відром із водою. Сьогодні, із стрімким розвитком промисловості, науки та інноваційних технологій, маємо такий широкий вибір, що постала нова проблема: як з усього цього різнобарв’я вибрати найкраще, адже кожен господар має індивідуальні смаки, уявлення про комфорт та різний стан водогону.
Щоб зробити розумне придбання, доречно було б спочатку розібратись, які бувають змішувачі для ванної та якими перевагами/недоліками вони наділені.
В залежності від різновиду конструкції, змішувачі поділяються на:
- Такі, що мають два вентилі;
- Із одним важелем або джойстикові;
- Термостатичні;
- Безконтактні (сенсорні).
Із двома вентилями
Класичні змішувачі, які мають другу назву – «ялинка». Принцип дії: два вентиля окремо один від одного регулюють гарячу та холодну воду, яка, змішуючись, подається у кран. На перепоні води із водогону в такому крані є замикаючий елемент – кран-букса. Він може мати вигляд еластичної прокладки або керамічного клапану. Під час вибору це потрібно враховувати, адже другий варіант надійніший та має більший строк служби, але він більш вразливий при користуванні водою, що подається старим заіржавілим водогоном та не пройшла фільтрацію, хоча б грубу. «Ялинки» дуже доречні в тому випадку, коли холодний та гарячий напір відрізняються тиском, також вони допомагають більш економно витрачати воду.
Із одним важелем або джойстиковий змішувач
Так званий, однорукий змішувач. Це сучасний варіант «ялинки», в якому один важіль замінив два вентиля. В ньому роль крана-букси грають або металеві шарики із трьома отворами (шаровий змішувач), або керамічні пластини картриджа (картриджний). Останній потребує додаткової очистки води із водогону. Переваги: цікавий сучасний дизайн, зручність у користуванні, досить довгий строк служби. Недоліки: швидко виходять із ладу гумові ущільнювачі шарових моделей, а ще деякі дешеві змішувачі не досить добре регулюють і утримують комфортну температуру води.
Термостатичний змішувач
Такий змішувач – приклад найкращої винахідливості у галузі сантехнічного обладнання. Він обладнаний спеціальним терморегулятором, що самостійно регулює температуру води, в залежності від встановлених господарем за допомогою двох вентилів параметрів температури та щільності напору. Термостатичний змішувач може бути механічним або електромеханічним. Переваги: зручність у користуванні, економічність, незалежність від тиску у системі та довгий строк служби. Недоліки: висока вартість, а також неможливість користування деякими моделями за відсутності води хоча б в одному трубопроводі – гарячому чи холодному.
Безконтактний (сенсорний) змішувач
Це найсучасніший варіант, що акумулював у собі усе найкраще від попередників та різноманітні інновації. Такий змішувач подає воду завдяки сигналу інфрачервоного датчика, що реагує на рух людини, наприклад, піднесення рук до крану. Температуру можна регулювати за допомогою гвинта, що розташований або зовні, або під корпусом. Переваги: зручність у користуванні, безпечність, довговічність, економічність. Недоліки: висока вартість, залежність від батарейки або електроживлення, а також складнощі із набором води у велику ємність, оскільки через деякий час такий змішувач самостійно вимикається.
Зваживши усі обставини, що є в наявності (стан водогону, індивідуальні переваги, тощо), кожен господар, спираючись на вище наведену інформацію, може окреслити напрямок свого вибору змішувача для ванної кімнати.