Проведення ремонту у ванній кімнаті – робота досить копітка і вимагає відповідальності, поспіх тут абсолютно неприйнятний. Перед обробкою підлогу і стіни необхідно ретельно вирівняти, після чого вони будуть готові до облицювання їх керамічною плиткою. І тільки після укладання плитки настає заключний етап ремонтних робіт – безпосередньо затирка плиткових швів спеціальними сумішами – затирками, або як їх ще називають – фугами.
При виборі затирки повинні враховуватися багато параметрів – це і здатність складу протистояти впливу вологи, а також його стійкість щодо ураження грибком та цвіллю. Тому, щоб ваш вибір не став марною тратою часу і коштів, ми вирішили розповісти вам про те, як правильно вибрати затирку для плитки так, щоб вона слугувала вам довго і з максимальною користю.
Для чого необхідна затирка?
Щоб відповісти на це питання, поговоримо спочатку про функції затирки, які вона повинна виконувати.
Основним завданням складів, призначених для заповнення плиткових швів, є захист стиків від попадання і скупчення в них вологи, яка згодом може привести до утворення цвілі.
Крім цього, вона виконує також і естетичну функцію – укладена з використанням фуги плитка має більш акуратний і охайний вигляд.
Від того, наскільки вдало та правильно ви підберете затирку, залежить якість всього ремонту ванної кімнати в цілому, адже замазка плиткових швів – процедура вимоглива і має свої тонкощі.
При здійсненні вибору найбільше значення має тип самого затирочного матеріалу, а аж ніяк не колір і розмір плитки. Пропонуємо вам невеликий огляд на тему «як правильно вибрати затирку для плитки», в якому спробуємо розібратися з перевагами і недоліками існуючих типів матеріалу.
Технологія застосування фуги
Найбільш часто використовуваний вид плиткової затирки являє собою багатокомпонентний склад у вигляді порошку, який безпосередньо перед застосуванням необхідно змішати з водою у певній пропорції – по консистенції вона повинна бути схожим на дуже густу пасту.
При нанесенні суміші необхідно враховувати рекомендації виробників, які радять наносити фугу, сильно втираючи її у міжплиточні шви таким чином, щоб матеріал повністю їх заповнив, не залишивши ні найменших пустот, у які потім змогла б просочитися вода.
Отримати вичерпну відповідь на питання «як же правильно вибрати затирку для плитки» ви зможете, прочитавши склад фуги на упаковці, де крім цього повинна міститися детальна інформація про те, для якого роду робіт вона призначена.
Перед тим, як підібрати фугу для плитки, вам також не завадить ознайомитися з кількома загальними для всіх її типів правилами, які допоможуть вам зробити правильний вибір.
- При швах шириною 3 мм і більше найкраще підбирати такий матеріал, до складу якого входить пісок;
- Якщо ж шви не настільки широкі, то найбільш оптимальним буде затирочний матеріал на основі епоксидної смоли;
- Для обробки швів на підлозі фахівці не рекомендують використовувати фугу білого кольору, оскільки з часом така затирка може втратити свій початковий колір;
- Для підтримки загального стилю і створення гармонії в створюваному інтер’єрі бажано підбирати фугу в колір плитки. Для темного кольору плитки замазка має бути на тон темнішою, плитка же світлих відтінків обробляється більш світлою затиркою. Безбарвна фуга є універсальною і може використовуватися для плитки будь-яких забарвлень.
На сьогоднішній день будівельні ринки пропонують затирки двох видів:
- на цементній основі;
- на основі епоксидної смоли;
- силіконова затирка.
У свою чергу ці основні види поділяються на підвиди.
Затирки для плитки на цементній основі
Основою для цементної затирки може служити як суміш цементу з піском, так і особливий вид цементу – портланд-цемент.
В основному ж будівельники використовують ту продукцію, до складу якої крім цементу входять невеликі кількості різних допоміжних компонентів, що додають складам необхідні властивості.
Виробник даного матеріалу повинен вказувати на упаковці всю необхідну для покупця інформацію про розміри швів, для яких вона може застосовуватись. Наприклад, цементні затирання слід застосовувати тоді, коли ширина шва варіюється в межах 3-5 мм. Якщо ж шви між плитками перевищують зазначений діапазон, то в цьому випадку найбільш відповідним матеріалом є піщана замазка, частки піску в складі якої в залежності від ширини шва можуть мати різний розмір.
Завдяки піску, який придає затирці додаткову твердість, деякі види піщаної фуги можуть використовуватися і для підлогової керамічної або керамогранітної плитки. Однак такі матеріали не бажано використовувати для обробки плитки з поверхнею, схильної до пошкоджень.
Затирки на основі епоксидної смоли
При виробництві замазок на основі епоксидної смоли до складу додаються затверджувачі та фарбувальні пігменти. Вартість фуги такого типу у порівнянні з першим досить висока.
Завдяки стійкості даного складу до вологи і різних агресивних речовин затирки на основі епоксидної смоли відмінно підходять для застосування в різних виробничих приміщеннях. Її також можна використовувати при обробці швів металевої плитки.
Працюючи з даним матеріалом необхідно обов’язково захищати дихальні шляхи за допомогою респіратора. Крім того через досить високу в’язкість суміші працювати з нею досить-таки непросто, та й з поверхні плитки залишки матеріалу дуже складно видалити.
Нещодавно на ринках будівельної продукції з’явилися затирочні суміші на основі фуранової смоли. Вони мають високу стійкість відносно різних агресивних речовин, у тому числі і деяких видів кислот. Однак робота з цією фугою потребує значних зусиль – перед обробкою плитку необхідно покрити воском, а самі шви слід закладати з великою обережністю. Потім, не гаючи часу, необхідно видалити залишені сліди, які видаляються з плитки тільки за допомогою гарячої пари.
Силіконові затирки
Силіконова затирка являє собою герметик в тубі. Суміш незамінна при закладенні стиків в «незручних» місцях – простір між стіною і раковиною чи ванною. На відміну від цементної затірки, силіконова суміш не має властивості до розтікання. Плюси: еластичність, вологостійкість, протигрибковий хімічний склад, велика кількість кольорових гам, в тому числі прозорий відтінок. Мінуси: не завжди достатня стійкість до бактерій і міцність. Враховуючи суттєві недоліки, силіконова затирка відмінно зарекомендувала себе в якості додаткового, завершального шару до поліуретанового герметику, або епоксидної суміші.
Вибір відповідного відтінку затирки
На сьогоднішній день в магазинах, що спеціалізуються на продажі будівельної продукції, представлені всілякі види затирок для плиткових швів, серед яких будь-який покупець зможе знайти як звичайні білі фуги, так і більш якісні варіанти кольорової гами від провідних виробників.
Завдяки використанням відповідного затирочного матеріалу можна зробити не лише гарну ізоляцію міжплиткових швів, але також надати закінченого вигляд інтер’єру ванної кімнати, в якому затирка цілком може зійти за повноцінну деталь декору. Таким чином, при оформленні ванної кімнати недостатньо просто правильно підібрати колір плитки, велику роль у створенні гармонійного дизайну грає також і відтінок затирання. Щоб при її покупці не помилитися з вибором відтінку, вам необхідно мати при собі зразок кахельної плитки для порівняння.
Ознайомтесь з деякими порадами по вибору затирки відповідного віддінку:
- Викладена з кахельної плитки стіна буде виглядати цільною, якщо міжплиткові шви замаскувати за допомогою відповідного плитці відтінку. Або ж навпаки – для створення оригінального декору до інтер’єру, вибравши певний яскравий колір плитки, можна використовувати затирку, контрастну плитці і не менш яскраву за кольором.
- Якщо для оздоблення ванної кімнати використовувалася плитка декількох забарвлень, то закладати шви слід тим кольором, який буде переважати в інтер’єрі.
- Заощадити витрати часу ви зможете, підібравши необхідний відтінок затирання одночасно з покупкою плитки.
- Не слід забувати, що в ремонті стін ванної кімнати правильний вибір кольору затирки має не менше значення, ніж підбір решти матеріалів. Так, якщо її відтінок не буде відповідати кольору плитки і загальному стилю інтер’єру, то навіть дуже дорога і красива плитка буде виглядати як сама пересічна.
- Якщо вам вдасться правильно підібрати відповідний колір затирки для плитки, то тим самим ви зможете вирішити проблему з дрібними недоліками, допущеними під час укладання плитки. Крім того, правильно підібраний колір може грати роль свого роду «оправи», яка вигідно підкреслить красу самої плитки.
- Вибираючи колір затирочного матеріалу, не варто забувати про головне – якщо обраний вами колір швів буде мати більш світлий відтінок, ніж сама плитка, то після укладання така стіна буде виглядати цільною, без видимих переходів від однієї плитки до іншої. В іншому випадку, вибравши більш темний в порівнянні з плиткою відтінок затирання, ви зможете створювати різні геометричні поєднання, в яких кожна плитка буде чітко виділятися з цілої картини.
- Якщо ви вирішили оформити стіни ванної кімнати барвистим панно з різнокольорової мозаїки або фото-колажу, то вам слід вибрати прозорий матеріал для швів. Тут може підійти також і затирка тон в тон з плиткою, проте не завжди є відповідний відтінок для кожного кольору плитки.
- Безпосередньо перед використанням – затирку необхідно випробувати на окремій плитці, нанісши на неї деяку кількість складу і дочекавшись його висихання.
- Якщо побачена картина вас не вразила, і ви не змогли визначитися з потрібним кольором серед величезної кількості відтінків замазки для плитки, ви завжди можете вибрати білий колір, який підходить для будь якої плитки.