Сучасна людина вже не готова миритися з побутовими незручностями, викликаними недосконалістю нашої комунальної системи. Мало кому подобається жити у квартирі або приватному будинку без гарячої води. Навіть наявність у будинку системи центрального водопостачання гарячої води не є гарантією постійної її наявності, особливо у весняно-літній період. Прекрасним рішенням нестачі гарячої води для побутових потреб стає монтаж бойлера, тобто водонагрівача накопичувального типу. Перенасичення ринку опалювально-нагрівального обладнання широким вибором бойлерів від різних виробників створює деякі незручності у виборі – можна легко «загубитися». Тому пропонуємо розглянути детальний екскурс про те, як вибрати електричний бойлер.
Що таке електричний бойлер?
Для початку уточнимо, що таке бойлер. Це водонагрівач накопичувального типу. Його відмінність від проточних водонагрівачів полягає в тому, що даний пристрій видає воду стабільно високої, заданої температури.
У перекладі на просту мову, бойлер – це переважно герметичний бак, в якому встановлений нагрівальний елемент ТЕН, терморегулятор, патрубки для підключення до системи водопостачання та цей бак з усім перерахованим, є теплоізольований, як у термосі, і «запакований» у корпус, на зовнішній вигляд якого при виборі бойлера іноді звертають більше уваги, ніж на робочі параметри пристрою і його надійність.
«Термосорочка» накопичувального бака водонагрівача (зазвичай зі спіненого поліуретану) дозволяє зберегти температуру води при вимкненому ТЕНі.
Сучасні моделі бойлерів характеризуються падінням температури на 5-7°C за добу у вимкненому стані. Погодьтеся, непогано мати в запасі кілька десятків літрів гарячої води навіть у разі аварійного відключення електрики.
Чому накопичувальний? Принцип дії такого водогрійного пристрою простий – вода в ньому прогрівається відносно малопотужним ТЕНом до встановленої температури в період невикористання. І, відкривши кран, Ви практично відразу насолоджуєтеся водою комфортної температури.
Бойлер відмінно підходить для того, щоб отримати гарячу воду в тих місцях, де немає гарячого центрального водопостачання, наприклад, в приватних будинках.
Ми будемо говорити саме про електричний бойлер, оскільки існуючі на ринку газові бойлери, вимагають додаткових робіт при їх встановленні, виготовлення додаткової документації, а також, при сьогоднішній ціні на газ для населення, є не самим економним варіантом постачання гарячої води.
Переваги електричного бойлера:
- Великий об’єм води, який бойлер здатний нагрівати;
- Відносно низьке енергоспоживання;
- Не потрібна наявність додаткової проводки при монтажі;
Недоліки електричних бойлерів:
- Значні габарити бака;
- Відносно повільне нагрівання води.
Параметри вибору бойлера
Для того, щоб правильно вибрати бойлер, нам необхідно дізнатися по яким саме параметрах відрізняються сучасні моделі накопичувальних водонагрівачів. А параметрів не так вже й багато. Основні з них такі:
- Об’єм баку бойлера;
- Форма баку;
- Тип ТЕНів;
- Потужність бойлера;
- Матеріал покриття баку бойлера;
- Додаткові опції.
Для того, щоб зробити правильний вибір, розглянемо кожен параметр по порядку.
Об’єм бойлера
Отже, ми вирішуємо, який бойлер вибрати. Попередньо ми повинні визначити щоденну потребу сім’ї в гарячій воді. Існують розрахункові норми споживання підігрітої води на одну людину – для прийняття ванни, душових процедур, на миття посуду і вмивання. В принципі, можна провести арифметичні підрахунки на підставі цих норм, і відправлятися за покупкою. Однак фахівці попереджають: не завжди розрахунковий обсяг споживання збігається з реальним.
Для обчислення приблизного реального рівня споживання, потрібно розрахувати, як витрачається вода. При цьому важливо враховувати кількість членів сім’ї, які її споживають. Також потрібно брати до уваги, скільки джерел споживання води знаходиться в квартирі – це душ, ванна і крани. Також корисним буде і прийняття до уваги того, як часто витрачається нагріта вода.
Для прикладу візьмемо будинок, де проживає три людини, а джерелами споживання є душ, два крани та ванна. У цьому випадку об’єм бойлера може знаходитися в межах до 100 літрів, швидкість нагрівання може скласти 90 градусів за дві години. Зрозуміло, що, якщо в будинку проживає більше людей і хтось з них любить приймати гарячу ванну, потрібно вибрати обладнання іншого об’єму і більшої потужності. Наприклад, якщо сім’я з чотирьох осіб витрачає воду економно, їм може вистачити об’єму у 120 літрів. Однак якщо вони будуть приймати ванну один за одним, краще вибрати об’єм близько 160 літрів, при цьому не буде відчуватися жодного дискомфорту.
З розрахунку на кількість членів сім’ї, фахівці радять вибирати наступні об’єми бака бойлера:
- Для сім’ї з 1-2 осіб – 50 і 80 л;
- Для сім’ї з 3-х осіб – 80 і 100 л;
- Для 4-5 осіб – 100 і 120 л;
- Для 5-7 осіб – 120-150 л.
Форма бака бойлера
Форма бака бойлера не є якимось важливим параметром при виборі бойлера, однак ми все ж розглянемо і його.
Водонагрівачі можуть випускатися в трьох популярних основних формах бака:
- Циліндричній – звичайний бойлер, який підійде для монтажу у більшості квартирах;
- Тонкий (або слім) – найчастіше використовується для встановлення у маленьких ванних кімнатах, чи у невеликих підсобних приміщеннях;
- Прямокутний – відносно невеликий, також відмінно підійде для монтажу у ванній кімнаті.
Тип ТЕНів бойлера
Як зазначено у Вікіпедії: Трубчастий електронагрівач (ТЕН) – електронагрівальний прилад у вигляді металевої трубки, заповненої теплопровідним електричним ізолятором. Чітко по центру ізолятора проходить струмопровідна ніхромова нитка певного електричного опору для перетворення електричної енергії у теплову, яка передається на поверхню нагрівача.
ТЕНи призначені саме для безпосереднього нагріву води в електричних бойлерах. У сучасних моделях приладів можуть бути встановлені наступні два типи нагрівальних елементів:
- Сухі ТЕНи;
- Мокрі ТЕНи.
Сухі ТЕНи – це нагрівальний елемент, поміщений в захисну трубку (скляну, мінеральну або керамічну). Такі нагрівальні елементи є більш надійними і довговічними, у порівнянні із мокрими ТЕНами, завдяки стійкості до корозії і утворенню накипу. Відрізняються вони також і дещо вищою вартістю.
У сучасних моделей бойлерів, сухі ТЕНи, переважно знаходяться за стінками бака, тому гріють його, а не воду. Це дає ряд переваг:
- Оскільки сухий ТЕН не контактує з водою, вимоги до її якості зменшуються;
- Набагато менша вірогідність «пробою» ТЕНа, що може становити загрозу для людини від ураження струмом;
- На ТЕНі не утворюється накип, що дозволяє йому довше і ефективніше працювати.
Мокрі ТЕНи ще отримали назву заглибні, оскільки розташовані безпосередньо у воді. Зовні такий нагрівальний елемент дуже нагадує кип’ятильник, яким ми всі колись користувалися. Такий тип ТЕНу схильний до корозії і пошкоджень, частих поломок і перегрівів. Однак і вартість такого нагрівача більш приваблива в порівнянні з сухим нагрівальним елементом.
Деякі накопичувальні водонагрівачі обладнуються двома ТЕНами, що дає їм деякі переваги:
- Два або три режими включення;
- Більш швидке нагрівання води;
- Збереження часткової працездатності при виході з ладу одного з нагрівачів.
Для гарантованого захисту водонагрівача від корозійних процесів, виробники оснащують прибори спеціальним протекторним анодом, що сприяє окисленню і розчиненню корозії і соляних відкладень на встановленому нагревачі.
Потужність бойлера
Під потужністю бойлера слід розуміти саме потужність ТЕНу (нагрівального елементу). Саме він визначає час нагріву води від вхідної температури до необхідної. А це означає, чим потужніший бойлер, тим швидше він здатний нагріти потрібний об’єм води.
Для більшості моделей бойлерів потужність складає 1,5 кВт. При цьому деякі виробники пропонують споживачам бойлери потужністю 1,4 кВт і 2,0 кВт. Використання бойлерів з більш потужними нагрівачами (> 3 кВт) вже може «зажадати» окремої потужної лінії для підключення, а крім того збільшить вартість бойлера.
Цей показник є ключовим. Якщо нагрівальний елемент має хорошу потужність, вже не потрібно встановлювати бак великого об’єму. А для ванних кімнат з обмеженим простором це має особливе значення.
Але, чим вища потужність нагрівального елементу в електричному бойлері, тим більше він витрачає електричної енергії, що призводить до фінансових втрат. У цьому випадку власнику доведеться вибирати між швидкістю підігріву води до необхідної температури, і рахунками за електроенергію.
Матеріал покриття бака
Матеріал відіграє досить важливу роль при виборі, адже від його якості залежить, ступінь захисту бака від корозії, а, відповідно, визначає загальний термін служби виробу.
Внутрішня поверхня бака постійно контактує з водою, що призводить до її корозії, і швидкого виходу бака «з ладу». Вона може бути зроблена з нержавіючої сталі, емалі, титанового покриття або склофарфорового покриття.
Гарне співвідношення ціни і якості спостерігається при використанні емалі і склофарфору. Хоча недоліками вони не обділені. Ними є чутливість до різкого перепаду температур, тому що від цього покриття може тріснути. Цього можна уникнути, якщо температуру не встановлювати вище 60 градусів. Якщо слідувати цій пораді, може знадобитися бойлер з запасом, так як кількість споживаної води при такій температурі може бути більшою. Баки з емальованим покриттям коштують на порядок дешевше, однак і термін служби таких приладів не великий. На такі бойлери дають не більше 4-5 років гарантії.
Більш тривалий термін гарантованої експлуатації в 7-10 років мають з титановим покриттям бака або з нержавіючим баками. Але і вартість таких бойлерів значно вища. Слабкими місцями таких баків вважаються зварні шви.
Також варто відзначити, що в бойлерах з баком, виконаним з нержавіючої сталі, стінки тонші, сприйнятливі до можливих гідроударів (перепадів тиску), які часто чинять негативний вплив на надійність всієї конструкції.
Вартість покриття з нержавіючої сталі і титанового напилення буде набагато вищою. Проте їх переваги дуже привабливі – це довгий термін служби і відсутність обмежень по температурі.
Також, при виборі електричного накопичувального водонагрівача, зовсім не зайвим буде поцікавитися і про його теплоізоляційні можливості. Найкращими будуть бойлери, у яких присутній спеціальний теплоізоляційний шар, що призначений для сталого підтримування високої температури води в баку без додаткового її підігріву, оскільки якісна теплоізоляція дозволяє зберегти тепло, і знизити потребу у витрачанні енергії на підтримку температури в заданих рамках.
Додаткові опції сервісу, контролю та безпеки
Щоб експлуатація нагрівального пристрою проходила в комфортному і безпечному режимі, важливо, щоб бойлер був обладнаний ще й іншими функціональними елементами, які «відповідають» за автоматизацію процесу нагріву і безпеку експлуатації бойлера. До них відносяться:
- Терморегулятор (термостат) – контролює температуру води в баку бойлера, здійснюючи комутацію ТЕНу;
- Якісна теплоізоляція бака – як уже згадувалося, призначена для збереження температури нагрітої води протягом довгого часу;
- Магнієвий анод – дозволяє уникнути інтенсивного утворення накипу в бойлері, також він впливає на структуру накипу – робить її більш пухкою. Термін служби – до 7 років.
Висновок
Підсумуємо! Визначаючись із вибором бойлера, вам необхідно приблизно визначитися з параметрами об’єму, потужності, типу бака бойлера і вибрати із запропонованих на ринку моделей, виходячи з фінансових можливостей і побутових потреб.
Знаючи, якими параметрами може володіти бойлер, можна вибрати модель, яка підходить до певних умов. Важливо брати до уваги всі фактори. І запам’ятайте, що тут головне не зовнішній вигляд, а якість!
Щиро сподіваємося, що цією статтею про те, як правильно вибрати бойлер, ми змогли поповнити необхідний багаж Ваших знань для того, щоб ви зробили вигідну покупку!
Дякую! Перед придбанням бойлеру стаття надає належні знання. Шкода, що сім років потому, пред придбанням бойлеру, такої інформації не було.