
Яке б фінішне покриття підлоги у ванній кімнаті не було вибрано, укладати його можна тільки на рівну основу. На жаль, при демонтажі старого покриття можна побачити, що основа чорнової підлоги майже завжди буде мати дефекти – тріщини, перепад по висоті, тощо. У цьому випадку, доведеться задуматися, як вирівняти підлогу у ванній, бо без виконання цієї операції приступати до укладання фінішного покриття буде безглуздо. Розглянемо, як проходить цей етап робіт по ремонту підлоги ванної кімнати.
Вирівнювання підлоги у ванній кімнаті
У ванній кімнаті можна використовувати різноманітні види фінішних покриттів. Це може бути як традиційне рішення – укладання плитки або лінолеуму, так і використання нових матеріалів – водостійкого ламінату, дошки з термодерева, тощо. Набувають популярності і полімерні наливні підлоги у ванній – фото інтер’єрів з таким покриттям підлоги можна побачити на нашому сайті у розділі «Фотогалерея».
Але який би варіант фінішного покриття не був вибраний, в будь-якому випадку, доведеться вирівняти основу, оскільки будь-яке з них дозволяється укладати тільки на міцну і ідеально рівну основу.
Чим вирівнюють підлогу у ванній кімнаті?
Перед тим, як переходити до опису процесу вирівнювання підлоги у ванній кімнаті, варто розібратися, які матеріали використовуються для вирівнювання.
Вирівнюючі суміші для підлоги створюють на основі цементу або гіпсу. Зрозуміло, для ванних кімнат більш кращим буде перший варіант. Зберігаються суміші в паперових мішках з поліетиленовою підкладкою, підкладка необхідна для того, щоб оберегти матеріал від проникнення вологи з повітря. Відвологлі суміші пускати в роботу не варто, якісну стяжку з їх допомогою не створити.
Порада! При придбанні сухих сумішей для створення стяжки підлоги слід обов’язково перевіряти термін придатності. Прострочені матеріали застосовувати не рекомендується.
До складу сухих сумішей, як правило, включені різні добавки, що підвищують пластичність матеріалу і поліпшують характеристики покриття. Так, наявність у складі синтетичних волокон сприяє зниженню ризику утворення мікротріщин в процесі застигання стяжки.
Види сумішей для вирівнювання підлоги
Для створення стяжки застосовують два різновиди сумішей:
- Вирівнюючі суміші.
- Самовирівнювальні суміші.
Використання матеріалу другого типу більш бажане, оскільки знижується трудомісткість робіт. Цей матеріал називають ще наливною підлогою для ванної кімнати, самонівелюючою сумішшю, вирівнювачем, тощо. Самовирівнюючі суміші бувають:
- Для створення чорнового шару.
- Для створення фінішного шару.
До складу перших входять більш великі фракції матеріалу, їх застосовують для створення товстого шару стяжки при наявності на поверхні значних нерівностей. Фінішні стяжки створені для утворення ідеально рівних поверхонь.
Умови використання сумішей і способи їх приготування
Для того, щоб стяжка підлоги у ванній кімнаті вийшла якісною, потрібно, щоб дотримувалися наведені нижче умови:
- У приміщенні температура повітря повинна бути в межах від +5 до +25 градусів.
- Відносна вологість повітря не повинна бути більше 90%.
- Важливо забезпечити відсутність протягів під час заливки суміші і протягом доби після завершення роботи.
Приготування суміші не являє особливих труднощів. Діяти слід за інструкцією виробника, в точності дотримуючись пропорції розведення та його порядку.
Порада! При приготуванні деяких видів сумішей виробник рекомендує сипати суху речовину в воду, а при замішуванні інших – діяти навпаки. Ця, здавалася б, незначна деталь може вплинути на якість приготованого розчину, тому на цей момент потрібно обов’язково звертати увагу.

Вирівнена підлога у ванній кімнаті
Як проводиться вирівнювання підлоги у ванній кімнаті?
Работа проходить у три етапи:
- Знімається старе покриття і проводиться підготовка чорнової поверхні підлоги.
- Проводиться гідроізоляція.
- Робиться стяжка.
Як готується чорнова поверхня?
- Спочатку слід позбутися старого покриття. Якщо це була плитка, то доведеться вдатися до допомоги перфоратора. Також необхідно видалити залишки старої стяжки і гідроізоляції.
- При виявленні щілин їх обробляють за допомогою плиткового клею.
- Потім слід ретельно очистити поверхню від пилу та сміття.
Як проводиться гідроізоляція?
Перед тим, як почати вирівнювання підлоги у ванній, потрібно зробити підлогу максимально водонепроникною. Для цього використовується обмазочна або клеюча гідроізоляція. Як правило, рулонні гідроізоляційні матеріали застосовують, коли від води потрібно захистити не тільки підлогу, а й стіни. Наприклад, якщо встановлюється пристінна душова кабіна.
В інших випадках зручніше користуватися обмазувальними матеріалами. Робота проходить так:
- Готується склад по інструкції, як правило, для цього потрібно змішати два компоненти – сухий і рідкий.
- Приготовлена суміш за допомогою валика (а у важкодоступних місцях – кисті) наноситься на підлогу.
- Склад наносять не тільки на підлогу, але і на стіни на 5-10 см їх висоти. У місцях примикання рекомендується укласти гідроізоляційну стрічку.
- Гідроізоляційний матеріал наноситься в два шари.
Порада! Рекомендована витрата матеріалу для гідроізоляції – 2-3 кілограми на метр площі.
Як проводиться стяжка?
Перед нанесенням вирівнюючих сумішей потрібно визначити нульовий рівень підлоги у ванній та виставити «маяки». Робиться це так:
- Від плити перекриття в одному з кутів відміряють один метр. Це буде початкова точка.
- Від початкової точки проводиться лінія по всьому периметру за допомогою рівня.
- Проводиться вимірювання відстані від отриманої лінії до основи підлоги. Швидше за все, вона не у всіх місцях буде однакова.
- Знаходиться найнижча точка, в якій відстань від плити до лінії мінімальна. Через цю точку проводять базову лінію нульового рівня, потім її переносять на 3 см вище найвищої точки. Таким чином, вийде, що найменша товщина стяжки буде 3 см.
Порада! Може статися так, що вища точка знаходиться зовсім не біля стіни, а, наприклад, в центрі кімнати. Для її визначення через кімнату простягається шнур, і перевіряється відстань від шнура по поверхні плити. При виявленні нової вищої точки, нульовий рівень, проводиться заново. Втім, якщо виступ на підлозі має невелику площу, то буває простіше його просто збити, щоб вирівняти поверхню.
- Далі переходимо до встановлення «маяків», за якими можна буде орієнтуватися в процесі роботи. Для їх створення зручно використовувати Т-або П-подібний профіль. Маяки встановлюють паралельними лініями, ширина рядів не повинна перевищувати довжину правила.
- Перший маяк ставлять так, щоб він міг перекрити найвищу точку. Наступні маяки монтують по рівню. Для зміцнення маяків використовується цементний розчин з додаванням алебастру. Ця добавка необхідна для забезпечення якнайшвидшого висихання розчину.

Так виглядають виставлені маяки для заливання підлоги у ванній кімнаті
Після того, як все буде готово, можна розпочинати заливати підлогу у ванній. Робиться це досить просто:
- Приготовлена суміш виливається на підлогу, вона повинна заповнити простір до маяків. Вирівнювання розчину роблять за допомогою правила.
- Терміни висихання стяжки залежать від використаного матеріалу. У перші дні особливо важливо виключити утворення в кімнаті протягів.
- Для отримання ідеальної поверхні, поверх висохлого шару стяжки наносять фінішну самовирівнюючу суміш.
Як бачите, вирівнювання підлоги у ванній кімнаті – це досить трудомісткий і кропіткий процес. Новачкам в будівельній справі варто уважно підготуватись до цього, щоб отримати дійсно гідний результат.