Без сумніву, ремонт у ванній кімнаті, найважчий етап всього ремонту в будинку або квартирі. Розпочавши ремонт у ванній кімнаті, іноді виникає необхідність зняти стару кахельну плитку. Бажано спробувати провести демонтаж плитки не пошкодивши її, тоді стару плитку можна використовувати при обробці гаража, дачі, або льоху. Видалення старої плитки – завдання не таке складне, як здається на перший погляд. З цим впорається будь-яка людина. Тому, у цій статті, детальніше розглянемо як зняти стару кахельну плитку у ванній кімнаті самостійно.
До проведення ремонту ванної кімнати, переважно залучаються різноманітні фахівці, такі, як майстер з монтажу водопровідної та каналізаційних систем, фахівець з облицювання стін і підлоги ванної кахельною плиткою, електрик, тощо. Цілком імовірно, що ніхто з цих кваліфікованих фахівців не захоче займатися такою непривабливою роботою, як зняття кахельної плитки.
Тому, при наявності вільного часу, грамотний і технічно підготовлений домашній майстер може не тільки замінити весь колектив професіоналів, але і впорається зі всім набагато краще. Тим більше зможе впоратись з такою відносно нескладною задачею, як демонтаж плитки у ванній кімнаті.
Потрібно відразу сказати, що це дуже неприваблива робота, пов’язана з великою кількістю пилу і будівельних відходів, які потрібно ще й вивезти, і викинути у відповідне місце.
Примітка!
Коли проводиться косметичний ремонт, і завдання полягає лише в тому, щоб замінити кахель, цілком можливе рішення покласти нове облицювання на стару плитку. Так можна зберегти багато сил, часу і здоров’я, оскільки багато провідних виробників клею для плитки пропонують систему матеріалів, за допомогою яких нову плитку можна постелити безпосередньо на стару.
Це рішення не зовсім «безболісне», так як виникають проблеми з меблями і приладами знаходяться у ванній. Важливий і той факт, що до існуючих стін та підлоги додадуться ще 11-15 мм.
Процес демонтажу старої плитки
Отже, переходимо до головного питання – як зняти старий кахель. Ця частина роботи найнеприємніша, але й швидко закінчується. Ступінь важкості залежить від стану основи під плиткою. Ідеальний варіант – зняти плитку так, щоб не порушити цілісність основного шару, на який був укладений кахель. Навіть у старого облицювання, наклеєного товстим шаром цементно-пісочного розчину з добавкою вапна, основа може виявитися досить рівною і якісною, тому не доведеться руйнувати штукатурку до цегли.
У цьому випадку процес демонтажу триває до місця глибини розташування труб, для того, щоб їх можна було замінити. Іноді можливо і цей пункт обійти, якщо нові труби, будуть прокладені в іншому місці. Тоді старі залишаються, а для нових вирізаються або прокладаються нові канали.
Порада! Перш ніж прийняти рішення, до якої глибини обдирати стіни, необхідно правильно оцінити стан основи. Перевірити наскільки міцний є пласт цементного розчину, на якому трималася плитка. Може виявитися, що міцна на перший погляд основа місцями виявляється порожнистою при простукуванні і при першому більш сильному ударі молотка відвалюється.
Для початку озброїмося всім необхідним:
- Респіратор, рукавички, захисні окуляри;
- Зубило або шпатель;
- Перфоратор та електроскребок;
- Молоток або невелика кувалда;
- Механічний наждак або точильний брусок;
- Ніж;
- Товстий сталевий дріт.
Якщо плитка була покладена давно, то, швидше за все в якості клею застосовували цементно-піщаний розчин, це вже пізніше стали застосовувати спеціальний клей, але теж на цементній основі, у яких здатність тримати плитку трохи вище.
Технологія зняття кахельної плитки приблизно однакова, і навіть у разі підлог або стін вона мало чим відрізняється.
Інструкція з демонтажу кахельної плитки:
- Починати знімати плитку зі стін треба зверху вниз, це зможе запобігти відколюванню великого пласта, що знаходиться вище і, як наслідок, зменшиться бій старого кахлю.
- Обробляємо затирочні шви водою і зачищаємо їх на товщину плитки, можна навіть глибше. Простукуємо плитку кулаком, для того, щоб визначити порожнечі, з яких і починаємо процес демонтажу плитки.
- Тепер треба підсунути зубило або шпатель під плитку з боку порожнечі і, акуратно постукуючи молотком, зняти плитку зі стіни.
- У випадку, коли плитка викладена з великими швами, для її зняття можна використовувати товстий сталевий дріт, загнутий в 2 гачка.
- Просовуємо дріт під протилежні сторони кахельної плитки і тягнемо на себе, плитка повинна легко відокремитися, зробивши при цьому характерне клацання.
- Потім видаляємо розчин з кахельної плитки молотком, при цьому удари слід наносити під кутом, щоб не пошкодити плитку. Видаляємо з поверхні плитки залишки клею механічним наждаком.
- Якщо наждака в наявності немає, видаляємо залишки точильним бруском. Якщо шви між плиткою вузькі, плитку розколюємо молотком або кувалдою і виймаємо частинами.
Іноді потрібно видалити не всю, а одну-дві плитки, не чіпаючи інші, на приклад, для того, щоб отримати доступ до комунікацій прихованими під плиткою.
- Для цього так само зачищаємо шви, як би відокремлюючи ділянку, що потрібно зняти від інших. Після чого просвердлимо кілька отворів діаметром 5-7 мм, один з яких має бути обов’язково в центрі перетину діагоналей, послабивши цим самим кріплення кахлю до стіни.
- Беремо зубило та молоток, обережно відбиваємо плитку по шматочках.
- Потрібно пам’ятати, що складна фактура матеріалу, з якого виготовляється кахельна плитка може стати причиною порізу або іншої відкритої травми.
- Перед початком видалення старої плитки зі стін, варто постелити щось на підлогу. Це зробить процес прибирання сміття після завершення робіт простішим. Так само це допоможе захистити підлогу в разі падіння кусків кахлю.
Зняття кахлю, посадженого на клей
У випадках, коли плитка була посаджена на клей і основа була добре підготовлена і вирівняна, демонтаж плитки не обійдеться без застосування спеціальних інструментів.
Найкращий інструмент для зняття плитки та залишків старого клею – електричний скребок зі шпателем з тонкої сталі. Частота ударів, яку вістря шпателя завдає, регулюється трьома ступенями.
Щоб зберегти в максимальному ступені основу під старим облицюванням, плитку не бажано ламати на шматочки, а по можливості краще усувати цілком. Для цього можна використовувати звичайний перфоратор або спеціалізований ваговий категорії 3-4 кг.
Які моменти важливі при виборі перфоратора:
Якщо перед вами постало питання, як зняти кахельну плитку, не пошкодивши її та основу, істотною перевагою перфоратора буде можливість плавного регулювання енергії удару.
У поєднанні з правильно підібраним плоским долотом, це дозволить проводити демонтаж кахелю в цілості, а не ламати його на шматочки з гострими краями. Так основа під ним залишиться рівною без залишків шматочків плитки, які б довелося додатково відбивати.
Також при роботі з перфоратором важливий низький рівень вібрації, яка передається на руки. Вибирайте перфоратор з антивібраційною системою.
Перфоратор повинен бути легким і зручним для роботи у всіх просторових положеннях, включно і над головою, мінімально навантажувати руки і одночасно з легкістю справлятися з поставленим завданням.
Вибір відповідного плоского долота також має істотне значення.
Порада! Краще вибирати якісні інструменти відомих виробників. З ними легко і приємно працювати. І, в кінцевому рахунку, вони обходяться дешевше.
Запобіжні заходи при знятті кахельної плитки
Тепер хотілося б відзначити, що роботи по зняттю плитки пов’язані з великою кількістю будівельного пилу. Щоб зберегти своє здоров’я необхідно використовувати наступні правила:
- Працювати обов’язково в спеціальній захисній масці і рукавичках;
- Щоб волосся не забилися пилом, надягайте шапочку;
- Обов’язково захищайте очі захисними окулярами, щоб пил і шматочки плитки з гострими краями в них не потрапили;
- При роботі в сильно запиленому середовищі хорошим рішенням буде робочий комбінезон з тонкої м’якої тканини, який обов’язково захистить все тіло.
Незважаючи на те, що роботи проходять тільки у ванній кімнаті, сліди пилу проникають по всьому будинку. Повітря потрапляє і через самі невеликі отвори і розносить дрібні частинки пилу скрізь, куди може досягти. Тому потрібно працювати при щільно закритих дверях і бажано з відкритим вікном.
Декілька корисних порад
Не варто думати, що демонтаж плитки своїми руками – це проста робота. Вона може затягнутися на декілька годин. Але і боятися її не потрібно. При акуратному виконанні і дотриманні всіх перерахованих рекомендацій – проблем не виникне.
- Неакуратність і необережність може привезти до пошкодження поверхні і ускладнення подальшої роботи. Необхідно бути гранично уважним і сконцентрованим на роботі, щоб не пошкодити сінну поверхню.
- Обов’язково старайтесь у своїй роботі користуватись перфоратором. Він здатний швидко і зі зручністю виконати роботу, на яку при ручному відбитті знадобиться не одна година. Акуратно, завдаючи безліч несильних ударів, такий інструмент не здатен пошкодити поверхню стіни. У той час як працюючи з молотком точно розрахувати навантаження удару неможливо.
- Особливу увагу приділяйте місцям виходу кріплень і труб. Працюйте тут повільно, розраховуючи кожен удар. Стукати молотком необхідно акуратно, легенько постукуючи по зубилу. Ні в якому разі не варто розмахуватися і бити сильно по ньому. Один необережний рух і ви виб’єте дірку на поверхні стіни. Її згодом необхідно буде шпаклювати, а це додаткова робота.
- Якщо необхідно видалити окремо взяту плитку не пошкодивши сусідніх, тоді застосовують особливу технологію. На початку, шпателем прибирають затірку по периметру плитки. Потім свердлимо електродрилем десяток отворів, щоб з легкістю розбити її. Додатково ще можна провести склорізом по діагоналях плитки – це дозволить розколоти її по цих лініях.
- Чим краще ви видалите старий розчин, тим якісніше покладеться новий. Поверхня після обробки повинна вийти голою з мінімальними залишками розчину і плиткового клею.
Висновок
Ретельно підготувавшись, придбавши відповідні інструменти, не забуваючи про техніку безпеки, ви легко впораєтеся з таким непростим завданням як заміна кахельної плитки у ванній кімнаті.
А відео, що розміщене нижче, додасть додаткової ясності у цих питаннях.