Кажуть, тримай голову в холоді, а ноги у теплі – ця народна мудрість якнайкраще відображає сьогоднішній стан справ у ванних кімнатах більшості квартир і приватних будинків. Якщо ви потрапили на цю сторінку, значить вам знайома ситуація, коли після гарячої ванни доводиться ставати на крижану кахельну підлогу. Погодьтеся, це не дуже правильно, і проблему потрібно вирішувати якомога швидше, тим більше що сучасні технології дозволяють підігріти підлогу в будь-якому приміщенні порівняно недорого. У цій статті ми розглянемо два способи, як зробити у ванній теплу підлогу і переконаємося в тому, що при бажанні зробити її можна з, порівняно, невеликими витратами.
Як зробити у ванній теплу підлогу: варіант для квартир і будинків з індивідуальним опаленням
Існує два типи систем теплих підлог – електрична і водяна. Ми думаємо, буде неправильно палити зайві кіловати електроенергії для обігріву підлоги, якщо є у наявності котел опалення, який в змозі підігріти практично все що завгодно. Найбільш раціональним в такій ситуації буде трохи переробити систему опалення і пустити гарячий теплоносій по трубах, розташувавши їх у підлозі. Ефект перевершить всі ваші очікування – вже в це ви можете повірити! Як це зробити? Давайте розбиратися разом.
В принципі, підключення теплої підлоги краще всього передбачити саме на стадії проектування опалення. Але якщо вже так сталося, що хороша думка прийшла із запізненням, то доведеться шукати місце, де можна буде досить просто розірвати трубопровід і врізати в них розподільну гребінку, відповідальну за роботу теплої підлоги.
Що таке гребінка (правильно називається колектор)? По суті, це розподільник потоків теплоносія. Щоб було зрозуміло, поясню – будь-яка система водяної теплої підлоги у ванній або якому-небудь іншому приміщенні розділена на фрагменти, кожен з яких можна в деякому роді порівняти з опалювальним приладом. Їх може бути один або більше, але всі вони живляться через колектор, до якого подається теплоносій допомогою додаткового циркуляційного насоса.
Взагалі, тут все залежить від розміру приміщення – якщо ваша ванна за площею не перевищує 5 кв.м., то від колектора і циркуляційного насоса можна взагалі відмовитися і замінити їх відсікаючими кранами з терморегулятором. Якщо ж мова йде про ванну кімнату більшого розміру, то без цих приладів не обійтися – підлога у такому випадку не працюватиме ефективно, а котел стане спалювати більшу кількість енергоносія.
З колектором розібралися, тепер саме час вникнути в пристрій водяних теплих підлог у ванній. Почнемо з того, що доведеться зробити повний демонтаж підлоги і очистити її аж до плит перекриття чи бетонної основи. Після цього зробити якісну гідроізоляцію, постелити на підлогу пінопласт, а краще полістирол, накрити його тепловідбиваючим екраном і лише після цього укласти труби змійкою або спіраллю.
Перед тим як приступати до заливання теплої підлоги цементно-піщаним розчином, його потрібно перевірити – говорячи технічною мовою, систему потрібно обпресувати і переконатися у відсутності протікань. Далі заливається армована стяжка товщиною не менше 50мм.
Ну а поки поговоримо про труби. Буде великою помилкою, якщо ви в спробі заощадити гроші придбаєте і прокладете звичайну, нехай навіть найдорожчу металопластикову трубу. Вона довго не прослужить, і вже через декілька років подачу теплоносія до підлоги доведеться відключити, а систему або поховати, або переробити.
Для теплої підлоги існує спеціальна труба, яка володіє мінімальним коефіцієнтом теплового розширення і виготовлена з матеріалу з високою теплопровідністю. Такі труби мають потовщені стінки – їх можна впізнати за червоним або помаранчевим забарвленням. До речі, труба повинна укладатися єдиним шматком – в підлозі не повинно бути з’єднань. Підключення труби до колектора здійснюється над підлогою – для цієї мети встановлюється спеціальна шафка для обладнання.
Вмикати теплу підлога можна лише після повного висихання всієї стяжки, тому доведеться почекати декілька тижнів. Підлога повинна висохнути природним чином, інакше вона просто розтріскається.
Це лише ознайомча стаття, тому докладно сам процес встановлення водяної теплої підлоги ми розглянемо у наступних публікаціях.
Електрична тепла підлога у ванній: ідеальний варіант для квартири
Якщо ви вирішите встановити електричну або інфрачервону теплу підлогу у ванній, то перестанете переживати про сусідів знизу – переваги цих способів підігріву підлоги якраз і полягають у відсутності води, протікання якої можуть завдати чимало проблем і вам, і сусідам. В якості нагрівальних елементів в цих системах використовуються або електричні кабелі, або інфрачервоні випромінювачі. Обидві системи збираються дуже легко – якщо у вас, звичайно, є деякі поняття в електротехніці.
Взагалі установка електричної теплої підлоги у ванній кімнаті – це окрема розмова, але так як стаття у нас ознайомча, то технологію монтування ми викладемо коротенько. Виглядає вона наступним чином.
- Робимо повний демонтаж підлоги і очищаємо її, як і у випадку з водяною системою, до плит перекриття.
- Якщо підлога підігрівається електрикою, а не гарячою водою, це ще не привід, щоб відмовлятися від гідроізоляції. Ванна кімната, можна сказати, начинена трубопроводами, і аварії в них виключати не можна.
- Утеплення підлоги теж не скасовується – ви ж не хочете гріти стелю сусідів знизу і попусту витрачати дорогий енергоносій?
- В цьому ж відношенні не варто відмовлятися і від тепловідбиваючого екрану – він дозволяє направити тепло всередину приміщення і обігрівати підлогу з більшою ефективністю.
- Робимо стяжку. На щось адже потрібно укладати кахель чи наливну підлога? Як і в попередньому випадку, знадобиться залити армовану стяжку товщиною не менше 50мм.
- Укладаємо нагрівальні елементи. Виконується лише після повного висихання всієї стяжки. Набагато зручніше придбати готові нагрівальні мати – вони продаються в рулонах шириною 0,5 м і в процесі укладання розрізаються і загортаються в будь-якому напрямку.
- Встановлюємо датчик температури. Для нього доведеться зробити невелику штробу. Датчик укладається між нагрівальними кабелями і поміщається в гофру, призначення якої – полегшити його заміну в разі виходу з ладу.
- Проводимо монтаж терморегулятора. Це дуже важливий елемент, який забезпечує теплу підлогу у ванній електроенергією і стежить за її правильною роботою. Існують два типи терморегуляторів: механічний, який лише підтримує задану температуру підлоги, а також електронний програматор, що дозволяє знизити витрату електроенергії на обігрів підлоги шляхом оптимізації часу його роботи. Він програмується по днях, годинах і тижнях, і коли вас немає вдома, підігрів можна відключити.
- Випробовуємо систему. На цьому етапі потрібно буде переконатися у її справній роботі. Подаємо живлення до системи теплої підлоги, і після того як ви відчуєте, що кабелі нагріваються (струмом вони не б’ються, можна сміливо мацати руками), відразу ж відключаємо і переходимо до наступного етапу робіт.
- Кріпимо мати з кабелем до підлоги. По суті, їх доведеться просто замазати клеєм для кахлю, щоб при подальшому укладанні плитки під ними не виявилося пустот. Поверх кабелю можна також залити самовирівнюючу стяжку особливої марки – клей теж повинен бути спеціально призначений для теплих підлог.
- Останній етап робіт – це укладання плитки.
Так само, як і у випадку з водяною теплою підлогою, електричну необхідно включати тільки після повного висихання стяжки і клею для кахлю. Це, як правило, 2-3 тижні (залежно від температури у приміщенні).
Ну і на закінчення теми, як зробити у ванній теплу підлогу, хотілося б сказати, що перш ніж приступати до робіт з монтажу системи підігріву, слід ретельно вивчити всі тонкощі робіт. Але це вже окрема тема, вивчити яку ви також можете на сторінках нашого сайту.