Грибок у ванній: інструкція з профілактики та боротьби

Грибок у ванній - що робити?

До хвороб можуть бути схильні, крім людей, тварин і рослин, також і наші будинки. Найбільш поширеним захворюванням житла є грибок на стінах, який зазвичай виникає в самому уразливому місці в будинку – у ванній кімнаті. Ванна кімната є найбільш вологим приміщенням, а підвищена вологість і недостатнє провітрювання є найбільш комфортними умовами для розвитку і розмноження цвілевих грибків.

Говорячи про те, чим небезпечний грибок у ванній, слід уточнити, що він створює негативний вплив не тільки на стіни, але і на людей, що проживають в даних стінах. Аналогічно іншим грибам, цвіль виділяє спори в навколишній її простір. Людина вдихає ці спори з повітрям, після чого, перебуваючи в людському організмі, вони можуть стати причиною виникнення цілого ряду захворювань:

 • нежить;
 • кашель;
 • нудота;
 • головні болі;
 • ревматичні болі;
 • шкірні алергічні захворювання;
 • астма, тощо.

Тому, виявивши у ванній кімнаті грибок, слід вжити негайних заходів щодо його знищення.

Причини і симптоми грибка у ванній

Пліснявий грибок може виростати на пористих поверхнях різних матеріалів:

 • бетон;
 • фарба;
 • камінь;
 • пластик, тощо.

В повітрі постійно присутня величезна кількість спор даного грибка у законсервованому вигляді, які при попаданні на сирі поверхні починають проростати всередину у вигляді найтонших ниток і активно розмножуватися.

Ідеальними умовами, при яких з’являється грибок на стінах у ванній, є температура повітря, що перевищує 20 градусів і вологість понад 90%. Найчастіше грибок вражає стіни ванної в разі поганої гідроізоляції та недостатньої вентиляції у ванній кімнаті.

Зовні пліснявий грибок проявляється у вигляді чорних, сірих або бурих крапок і плям на стелі у ванній кімнаті, стінах, всередині швів між плиткою. Саме завдяки цим плямам грибок отримав свою другу назву – чорний грибок.

Цвіль у ванній проявляється не тільки у вигляді затхлого запаху і погіршення зовнішнього вигляду приміщення, пліснявий грибок викликає цілий ряд негативних наслідків, що вимагають надалі проведення позапланового ремонту:

 • Практично повне руйнування оздоблювальних і будівельних матеріалів;
 • Виникнення тріщин в стінах з бетону;
 • Відшаровування фарби і штукатурки.
Симптоми грибка у ванній кімнаті

Симптоми грибка у ванній кімнаті

Методи лікування грибка у ванній

Боротьба у ванній з грибком включає в себе не тільки його безпосереднє знищення, а й створення умов, коли його існування стає неможливим.

Розглянемо основні етапи боротьби з грибком:

Перш за все необхідно позбутися від вогкості, тобто видалити всі можливі джерела високої вологості. Необхідно привести всю сантехніку (унітаз, крани, труби, тощо.) у справний стан, усунувши можливі протікання.

Протікаючий кран або унітаз є джерелом підвищення вологості повітря, а на трубах каналізації з порушеннями ізоляції збирається конденсат, що також приводить до надлишку вогкості.

Слід також грамотно організувати вентиляцію. Відсутність або засмічення отворів для вентиляції у ванній і нещільне закривання дверей приводять до погіршення або відсутності провітрювання приміщення. Тому необхідно декілька раз у рік виконувати прочищення вентиляції та щодня провітрювання приміщення ванної.

Крім того можна встановити невеликий вентилятор у ванній кімнаті.

Гідроізоляція також є важливим елементом відповіді на питання, як вивести грибок. Стеля і стіни ванної кімнати слід фарбувати тільки водостійкими фарбами, що захищають поверхні від надлишків вологи.

Перед тим, як виконувати облицювання стелі та стін, слід обробити їх спеціальними гідроізоляційними покриттями.

Найбільш важливим і трудомістким етапом є вибір засобів – чим вивести безпосередньо грибок. Насамперед слід висушити стелю і стіни за допомогою потужного фена або обігрівача. У випадку серйозного пошкодження ванної кімнати грибком зі стін, підлоги і стелі знімають всі покриття, після чого обробляють всі поверхні антисептичними препаратами.

Повітря у ванній обробляють протигрибковим аерозолям що продаються у господарських та будівельних магазинних. Розглянемо цей етап більш докладно.

Грибок може бути і між кафелем

Грибок може бути і між кафелем

Розглянемо основні етапи, як боротися з грибком:

 1. Перед тим, як видалити грибок на стінах у ванній, встановлюють джерело виникнення грибка. Грибниця може розташовуватися в певному недоступному місці – наприклад, за кахлем на стінах або під ванною, в різних стиках і швах, під штукатуркою, тощо. Наліт, що знаходиться на стінах є лише тілом, тобто видимою частиною грибка;
 2. Після знаходження джерела виникнення грибка, його видаляють за допомогою простого механічного способу – зіскрябування та зачищення;
 3. При виникненні труднощів з пошуком джерела грибка очищають всі ділянки приміщення, що уражені ним;
 4. Постукуючи по стінах, слід також знайти різні порожнечі, які розкриваються і також повністю зачищаються;
 5. Затирка між плитками, уражена грибком, також повністю видаляється. У разі, якщо плитка відходить від стіни, її також знімають;
 6. Всі очищені місця прогрівають за допомогою будівельного фена або потужного обігрівача (не слід використовувати окріп для прогрівання заражених місць, оскільки ефективним є тільки сухе тепло.);
 7. Стіни обробляють гідроізоляційними та антисептичними засобами, після чого ще раз як слід прогрівають ванну кімнату.

Засоби проти грибка

При виявленні перших ознак виникнення грибка і невеликих осередках ураження боротьба з грибком у ванній може вестися за допомогою підручних засобів, наявних практично в кожному будинку:

 • Перекис водню;
 • Відбілювач;
 • Оцтова кислота.

Уражені місця очищаються від плям цвілі і обробляються даними засобами.

Крім того, можна використовувати такі засоби, як:

 • Технічний спирт;
 • Мідний купорос;
 • Хлорка (міцний розчин).

Тим не менш, більш доступними і більш ефективними є спеціальні препарати, які можуть бути куплені в будь-якому господарському магазині. При покупці такого засобу рекомендується проконсультуватися з фахівцями і уважно вивчити склад препарату: в ньому повинні міститися компоненти як протигрибкової, так і антибактеріальної дії.

Бажано також з’ясувати, як конкретний препарат взаємодіє з різними матеріалами для обробки (кахель, лак, фарба, грунтівка, емаль, тощо).

Важливо: перед обробкою як слід захистити від дії препарату, так і від грибкових спор дихальні шляхи і руки за допомогою респіратора і гумових рукавичок.

Профілактика грибка у ванній

Важливо також вживати профілактичні заходи, що не допускають виникнення грибка у ванній:

 • Вологість ванної не повинна бути вище 60%, що досягається усуненням усіх підтікань та періодичним провітрюванням або прогріванням приміщення;
 • Необхідно також забезпечити хорошу вентиляцію шляхом забезпечення тяги, установки вентилятора і частого провітрювання ванної;
 • Під час ремонту застосовувати водостійкі матеріали та гідроізоляційні покриття;
 • При появі ознак розвитку грибка вживати негайних заходів по зачистці, просушуванню і обробці.

Дотримання зазначених правил допомагає уникнути появу і розмноження цвілевих грибків. А поєднання способів профілактики та боротьби з ним є ефективним методом позбавлення від даної хвороби раз і назавжди.


Сподобалась наша стаття? Поділись із друзями, підтримай проект:


Ще більше цікавих статей:

Ви можете залишити коментар.

Залишити коментар